Bronie, które same wybierają cele, są już w użyciu

Opublikowano: 22.04.2016 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 555

Producenci uzbrojenia ze Stanów Zjednoczonych i innych państw zachodnich przygotowują zupełnie nowy rodzaj broni, który nie wymaga już ludzkiej kontroli w zakresie dobierania celu.

Co najmniej trzy kraje (Wielka Brytania, Izrael i Norwegia) wdrożyły pociski, które mogą niszczyć pozycje wroga bez jakichkolwiek wskazówek ze strony ludzkich operatorów. Do wyboru celów autonomiczne bronie wykorzystują sztuczną inteligencję oraz zaawansowane oprogramowanie.

„Wyścig zbrojeń w zakresie broni autonomicznych już trwa” – powiedział Steve Omohundro, fizyk i specjalista od sztucznej inteligencji w kalifornijskiej firmie Self-Aware Systems. „Mogą one reagować szybciej, wydajniej i mniej przewidywalnie”.

Ta ostatnia część wypowiedzi mówiąca o „mniejszej przewidywalności” martwi wielu, którzy obawiają się, że autonomiczna broń będzie częściej powodować wojny i uczyni je bardziej destrukcyjnymi.

Pentagon testuje przeciwokrętowe pociski dalekiego zasięgu (Long Range Anti-Ship Missile), które mogą latać na własną rękę przez setki mil. Nie wiadomo jednak, czy są one w stanie atakować na własną rękę. Doktryna obronna USA zabrania prowadzenia autonomicznej wojny.

„Będą funkcjonować samodzielnie podczas wyszukiwania floty wroga” – powiedział Mark A. Gubrud, fizyk i członek Międzynarodowego Komitetu Kontroli Robotycznych Broni (International Committee for Robot Arms Control). „To jest dość skomplikowana rzecz, którą nazwałbym sztuczną inteligencją będącą poza kontrolą człowieka”.

Obecnie trwają rozmowy na poziomie międzynarodowym w sprawie zakazu zabójczych robotów. Przedstawiciele kilkudziesięciu rządów spotkali się niedawna w Szwajcarii w celu przedyskutowania, czy autonomiczne bronie dodać do Konwencji o Pewnych Broniach Konwencjonalnych (Convention on Certain Conventional Weapons).

Tłumaczenie: Nexus 101
Źródło oryginalne: Allgov.com
Źródło polskie: Wolna-Polska.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. obecny 22.04.2016 20:52

    A jak taki pocisk “umyśli” sobie, że zawróci… ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.