Broń jądrowa w walce z fałszerzami win

Opublikowano: 11.08.2018 | Kategorie: Audycje, podcasty i vlogi

Liczba wyświetleń: 583

Winiarze z Bordeaux zwrócili się z prośbą do tamtejszego uniwersytetu z prośbą o pomoc w określeniu wieku butelek wina z 1900 roku, które – jak sądzili – mogły być fałszywie datowane. W sukurs przyszli im fizycy jądrowi, którzy opracowali metodę datowania z użyciem izotopu cezu-137. Jak im się to udało i co ma z tym wspólnego broń jądrowa opowiedział podczas wykładu w ramach Dni Otwartych Kampusu Ochota UW dr Karol J. Napiorkowski.

Skąd cez-137 bierze się w winie? Jak dokładna jest metoda jego datowania w oparciu o ten izotop? Dlaczego ustalanie wieku wina przy użyciu izotopu węgla c-14 jest niepraktyczne? Co może powiedzieć o winie skład pierwiastkowy butelki? Inne problemy i ciekawostki związane z datowaniem wina.

Zdjęcie: congerdesign (CC0)
Źródło: Wszechnica.org.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.