Breivik prosi o zwolnienie warunkowe

Opublikowano: 19.01.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1249

Winny śmierci 77 osób na wyspie Utoya, Anders Breivik (od 2017 r. Fjotolf Hansen), prosi o zwolnienie warunkowe. Prawicowy ekstremista uważa, że już dość nasiedział się w więzieniu.

Anders Breivik zmienił imię i nazwisko i nazywa się dziś Fjotolf Hansen

22 lutego 2011 roku Anders Breivik zdetonował ładunek wybuchowy w siedzibie w rządu w Oslo, zabijając tym samym osiem osób. Potem z zimną krwią zamordował 77 członków młodzieżówki Partii Pracy przebywających na obozie na wyspie Utoya. Breivik od razu przyznał się do winy i nie wyraził skruchy z powodu dokonanego przez siebie czynu. Skazano go wówczas na 21 lat więzienia (to maksymalny wyrok w Norwegii) z możliwością z możliwością przedłużenia.

Jednak zamiast oczekiwać przedłużenia wyroku, Breivik (który w 2017 roku zmienił imię na Fjotolf Hansen) prosi o zwolnienie warunkowe. „Jak w każdym innym państwie, więzień ma prawdo do ubiegania się o zwolnienie warunkowe i Breivik postanowił z niego skorzystać” – mówi o decyzji skazanego jego adwokat Oystein Storrvik. Tak jak wielu innych, nie wierzy on w uwolnienie swojego klienta – Norwegia nie widziała niczego podobnego masakrze dokonanej przez Breivika od czasów II wojny światowej. Szanse Breivika na wolność mogłyby wzrosnąć, jeśli wyraziłby on skruchę z powodu dokonanej zbrodni, a tak z całą pewnością się nie stanie. Prawnik uważa jednak – jak podaje portal mojanorwegia.pl – że podczas procesu mogą pojawić się okoliczności, które mogą pozwolić na złożenie pozwu przeciwko państwu i w efekcie złagodzić przebieg kary.

W obronie Breivika ma zamiar stanąć Paer Oeberg, neonazista z Nordyckiego Ruchu Oporu. Przeciwni zwolnieniu zbrodniarza są jednak psychiatrzy, prokuratura oraz służba więzienna.

Sędzia ma czas do 20 stycznia, by ocenić wniosek skazanego. Pozostaje mieć nadzieję, że ani on, ani pozostałe osoby decyzyjne w tej sprawie zachowają na tyle zdrowego rozsądku, by nie wypuścić na wolność prawicowego ekstremisty, który nie miał skrupułów pozbawić życia 77 osób w imię swojej ideologii.

Autorstwo: Antonina Steffen
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. hashi 19.01.2022 16:41

    Niech wychodzi i zrobi porządek z psychopatami typu Gates, Schwab, Fauci.

  2. donkey 20.01.2022 20:41

    Autor nie umie dodawać bo w ostatnim zdaniu mówi o 77 zabitych osobach, pomniejszając liczbę zabitych, pomimo tego, że w drugim akapicie przytoczył okoliczności śmierci 8 osób w skutek detonacji ładunku wybuchowego.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.