Brazylia znacznie przyspieszyła wycinkę Amazonii

Opublikowano: 16.12.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1350

Brazylijskie lasy deszczowe Amazonii wycinane są w rekordowym tempie. Najnowsze dane Instytutu Badań Kosmicznych (INPE) pokazują, że w listopadzie, wylesianie przyspieszyła o 104% w porównaniu do listopada 2018 roku. Wycięto wtedy 563 kilometry kwadratowe lasu i pod tym względem był to najaktywniejszy listopad od 2015 roku.

Od stycznia 2019 roku, czyli od zaprzysiężenia nowego prezydenta Jaira Bolsonaro, wycięto obszar o powierzchni 8 974 kilometrów kwadratowych. Dla porównania, od stycznia do listopada 2018 roku wycięto zaledwie 4 878 kilometrów kwadratowych. Powyższe dane pochodzą z systemu satelitarnego DETER, który monitoruje wylesianie w czasie rzeczywistym. Mówimy zatem o wyraźnym przyspieszeniu deforestacji Amazonii.

Natomiast system PRODES, który jest dokładniejszy ale wolniej kompiluje dane, pokazuje, że od sierpnia 2018 roku do lipca 2019 roku, Brazylia wycięła ponad 10 tysięcy kilometrów kwadratowych lasu, tj. o 43% więcej, w porównaniu do okresu od sierpnia 2017 roku do lipca 2018 roku. Warto dodać, że kraj przekroczył ten próg wylesiania po raz pierwszy od 2008 roku.

Instytut Badań Kosmicznych zauważył również, że wylesianie na obszarach zamieszkałych przez rdzenną ludność między sierpniem 2018 roku a lipcem 2019 roku wzrosło aż o 74,5%. Odnotowuje się również coraz częstsze ataki na ziemie zamieszkałe przez tubylców.

Naukowcy twierdzą, że zwiększona wycinka lasów Amazonii jest ściśle powiązana z dojściem do władzy Jaira Bolsonaro, którego kampania wyborcza była częściowo finansowana przez hodowców bydła. Teraz nowy prezydent Brazylii przyspieszył deforestację Amazonii, aby zwiększyć wydobycie zasobów naturalnych i wykorzystać nowe obszary na rzecz rolnictwa i hodowli bydła.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Scmp.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.