Brazylia chce zlikwidować nauki humanistyczne

Opublikowano: 28.04.2019 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 637

Brazylijski prezydent Jair Bolsonaro i tamtejszy minister edukacji Abraham Weintraub chcą obciąć wydatki na wydziały humanistyczne na tamtejszych uniwersytetach, aby większość podobnych kierunków była dostępna odpłatnie. Powołują się przy tym na reformę wdrożoną prawie ćwierć wieku temu przez Japonię, która obecnie dąży jednak do odbudowania tamtejszych nauk społecznych.

Weintraub powołując się na przykład Japonii twierdzi, że jako dużo bogatsze państwo niż Brazylia już w 1995 roku zrezygnowała ona z dofinansowywania nauk humanistycznych. Jego zdaniem podobnie powinno być w Brazylii, która potrzebuje lokowania funduszy w obszarach „generujących realne zyski”, czyli w kierunkach związanych z pielęgniarstwem, inżynierią czy też medycyną. Kierunki uznawane za „elitarne”, a takim mianem minister określił filozofię czy socjologię, miałyby być dostępne dla studentów jedynie odpłatnie.

Do tego pomysłu już dawno przychylił się Bolsonaro, który napisał na Twitterze, że przyjrzy się propozycjom brazylijskiego resortu edukacji zmierzającym do „decentralizacji inwestycji” w nauki społeczne i filozofię. Jego zdaniem Brazylijczycy powinni przede wszystkim skupić się na kierunkach „generujących natychmiastowy zwrot dla podatników”, a także poprawiających sytuację tamtejszych rodzin.

Brazylijskie media zwracają jednak uwagę, że wspomniany przykład Japonii jest już od paru lat nieaktualny. Władze w Tokio w 1995 roku rzeczywiście zaczęły likwidować nauki humanistyczne na uniwersytetach, ale obecnie wycofują się z tego pomysłu. Ponowne rozwinięcie kierunków społecznych na tamtejszych uniwersytetach jest więc planowane na przyszły rok, ponieważ rząd Japonii dostrzega konieczność rozwoju nauk związanych z zarządzaniem czy geopolityką.

Na podstawie: Oglobo.globo.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Hassasin 29.04.2019 07:52

    I bartdzo dobrze ! W Polsce co roku system edukacji wypuszcza pól miliona…..złodziei. Każdy chce klepać klawiaturę a robić młotkiem nie ma komu lub choćby lepszy młotek zaprojektować. Złodziei ? Dlaczego ? A co taki socjolog z historykiem mogą wyprodukować/zrobić/zaprojektować co sami zużywają ? Nic ! Więc są skazani na to że ktoś im da. Odpowiednie miejsce pracy, klawiaturę do klepania itp …a skąd na to ? Ze złodziejskich podatków w wysokości ogólnej 80 % i rozdawnictwu tego na te gó.w.niane miejsca pracy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.