Brawo Solaris!

Opublikowano: 11.02.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1013

Solaris jest świetnym przykładem tego, że polskie firmy mogą swobodnie konkurować z międzynarodowymi gigantami i – co istotnie – coraz częściej tą konkurencję wygrywają. Okazuje się, że w ubiegłym roku Solaris sprzedał rekordowe 1397 sztuk nowych autobusów. Aż 955 z nich trafiło na rynki zagraniczne. Firma osiągnęła też rekordowe przychody, które wyniosły 1,85 mld zł. Warto wspomnieć, że nieco wcześniej Solaris pokonał niemieckiego Mercedesa i zgarnął nagrodę “Bus of the Year 2017”!

Polska firma Solaris Bus & Coach właśnie podsumowała dokonania za 2017 rok. Okazało się, że ta zatrudniająca już 2800 osób (z czego niemal 500 w zagranicznych oddziałach) firma w ubiegłym roku sprzedała rekordową liczbę nowych autobusów – 1397. Zdecydowana większość z nich (ponad 68 proc.) trafiła na rynki zagraniczne (łącznie do 17 państw). Najwięcej pojazdów sprzedano do Włoch – 225 sztuk. Kolejno były: Niemcy (200 sztuk), Norwegia (109), Łotwa (96) i Izrael (57). W efekcie powyższego Solaris odnotował 1,85 mld zł przychodów.

Niewykluczone, że rekordowy pod każdym względem rok Solarisa był pokłosiem otrzymanej rok wcześniej na targach motoryzacyjnych w Hanowerze nagrody “Bus of the Year 2017”. Przypomnijmy, że uznanie członków jury z 20 państw zdobył wówczas produkowany w Bolechowie pod Poznaniem model Urbino Electric. Polski autobus elektryczny pokonał m.in. nowy model zaprezentowany przez Mercedesa.

Rok 2018 może być równie dobry, jeśli nie lepszy od 2017. Warto odnotować, że Solaris już teraz ma zamówienia na dostawę kolejnych 1400 nowych pojazdów. Dodatkowo, właściciele firmy kładą duży nacisk na badania i rozwój. W tym roku planowana jest premiera aż trzech nowych modeli. Pierwszym z nich jest nowy Solaris Trollino 24 (pojazd dwuprzegubowy o długości 24 metrów). Na początku powstanie w wersji trolejbusowej, ale docelowo ma on stanowić platformę także dla dwuprzegubowych autobusów elektrycznych i hybrydowych. Kolejne dwie premiery planowane na ten rok to nowy Solaris Urbino 12 z wodorowym ogniwem paliwowym oraz niskowejściowy nowy Solaris Urbino 12 LE nakierowany na niskie koszty eksploatacji.

Powyższe informacje pokazują, że polskie firmy mają potencjał, aby konkurować z największymi potęgami motoryzacyjnymi na świecie! Warto, aby rządzący naszym krajem (niezależnie z której opcji będą) ten potencjał również dostrzegli. Zamiast forsować rozwiązania korzystne dla zagranicznych inwestorów, może lepiej byłoby pomóc w rozwoju rodzimych przedsiębiorców, aby jeszcze więcej swoich produktów sprzedawali poza granicę naszego kraju, a tym samym kumulowali jeszcze więcej kapitału.

Zdjęcie: I.Blu (CC0)
Na podstawie: BusinessInsider.com.pl, Infobus.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. jasiumcx 11.02.2018 19:56

    Brawo Solaris!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.