Braun ogłosił powstanie ośrodka w Jedwabnem

Podczas XV Konferencji Prawicy Wolnościowej europoseł Konfederacji Grzegorz Braun ogłosił powstanie ośrodka informacyjnego w Jedwbanem. W inicjatywę zapoczątkowaną przez posła Korony Włodzimierza Skalika zaangażowany ma być także redaktor naczelny „Najwyższego Czas!-u” Tomasz Sommer.

Europoseł Konfederacji przypomniał dorobek redaktora naczelnego „Najwyższego Czas!-u” na froncie odkłamywania kłamstwa jedwabińskiego. Przypomnijmy, że Sommer jest współautorem monografii „Jedwabne. Historia Prawdziwa”, a także reżyserem filmu o tym samym tytule.

„Dobra wiadomość jest taka, że od paru dni mamy już pewność, że ten dorobek naukowy, ale także dorobek producenta i reżysera filmów dokumentalnych Tomasza Sommera będzie miał bazę gwarantującą stałą dostępność, stałą obecność na miejscu, tam, gdzie to jest najbardziej potrzebne, mianowicie w Jedwabnem” – ogłosił Braun.

W miejscowości, w której Niemcy dokonali przypisywanej Polakom zbrodni, z inicjatywy posła Włodzimierza Skalika ma powstać muzeum, w którym odkłamywana będzie historia. „W Jedwabnem będzie miejsce, w którym nikt już nie wyświęci, nie przepędzi filmu, książek, ich autorów” – podkreślił Braun. „Mam nadzieję, że już w tym roku będziemy mogli wspólnie z Tomaszem Sommerem i posłem Włodzimierzem Skalikiem, który jest spiritus movens tego przedsięwzięcia […] będziemy mogli prezentować projekt” – dodał.

Europoseł Konfederacji wyjaśnił, że jak na razie mówienie o muzeum może być nieco na wyrost, ale w pierwszej kolejności powstanie ośrodek informacyjny.

Projekt jest na etapie tworzenie, nie jest zatem jeszcze dokładnie jasne, czym będzie zajmował się ośrodek, a później muzeum w Jedwabnem. „Rocznica tych wydarzeń, tragicznych, strasznych, zginęli ludzi w Jedwabnem w lipcu 1941 r., będzie inna niż wszystkie dotychczasowe przez ostatnie ćwierćwiecze, licząc od roku 2000” – podkreślił Braun.

„Mówimy stop, powstrzymujemy tę tendencję i tam na miejscu będziemy mieli bazę do tego, żeby informować, komunikować, szerzyć prawdę, propagować i film o Jedwabnem […] i książkę prof. Marka J. Chodakiewicza i Tomasza Sommera i inne publikacje dotyczące tej sprawy” – wyjaśnił. Jak dodał „to jest coś konkretnego, non possumus, już dalej się nie posuną w Jedwabnem, dlatego że na drodze stanie prawda historyczna spisana na kartach książek, spopularyzowana przez film dokumentalny”.

Źródło: NCzas.info