Bransoletka EKG przypomina technologię chipu RFID

Nauka stworzyła już tak wiele technologii, które pozwalają na szybkie i bezpieczne uwierzytelnianie, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Najbardziej kontrowersyjną jest oczywiście chip RFID, który w przyszłości może być wszczepiany pod skórę a obecnie jest w postaci bransoletek. Wszystkie powstające tego typu wynalazki są jakby przejściowe a z czasem prawdopodobnie zostanie wybrana jedna, uniwersalna technologia.

Świat, w którym wszyscy ludzie będą „naznaczeni” jeszcze nie nadszedł. Głównym powodem dla którego promuje się takie technologie jest kontrola społeczeństw. Oczywiście żeby ludzie się na to zgodzili oferuje się im bezpieczeństwo, wygodę a nawet szybkie robienie zakupów. Z czasem takie wynalazki będą zapewniać jeszcze więcej korzyści, jednak to wszystko prowadzi tylko do jednego – ludzie nie będą mogli posługiwać się fizyczną gotówką, tylko elektroniczną. Nie trzeba przecież wyjaśniać, że gdy człowiek posiada pieniądze przy sobie, czuje się bezpieczniejszy o swoją przyszłość, niż w przypadku gdy gotówka jest komuś powierzona.

Oglądając powyższy film niejedna osoba powie: „Czego to ludzie nie wymyślą…”. Reklama przedstawia specjalną bransoletkę, która zapewnia dostęp do wszystkich urządzeń elektronicznych (logowanie i wpisywanie hasła następuje automatycznie). Technologia zawiera czujnik, który odczytuje elektrokardiogram nosiciela. Najpierw oczywiście dana osoba musi się zarejestrować. To oznacza, że gdy druga osoba założy czyjąś bransoletkę, czujnik nie będzie w stanie potwierdzić EKG obcej osoby i jednocześnie nie będzie można zalogować się do czyjegoś urządzenia. Można powiedzieć, że w tym przypadku bezpieczeństwo jest zapewnione.

Wśród wymienianych możliwości użytkowania są kioski lotnicze, drzwi w pokojach hotelowych czy sieci komputerowe. Za pomocą bransoletki można również dokonywać zapłaty w sklepach, natomiast w mieszkaniu wszystkie urządzenia elektroniczne będą reagować na obecność jego nosiciela. Naukowcy wciąż rozwijają technologię elektronicznych samochodów, więc za pomocą bransoletki będzie można otworzyć na przykład drzwi do bagażnika. Możliwości są na prawdę wielkie, podobnie jest w przypadku ceny za ten futurystyczny wynalazek, który można nabyć za 79 dolarów.

Karl Martin, dyrektor firmy Bionym oraz twórca bransoletki Nymi powiedział, że urządzenie nie zostało jeszcze ocenione pod względem bezpieczeństwa co oznacza, że nawet on nie wie jak ta technologia jest odporna na działania oszustów. Naukowcy wiedzą jednak jakiego typu ataków mogą się spodziewać. EKG zarejestrowanej osoby jest kluczem, który może zostać użyty przez niewłaściwą osobę w przypadku gdy posiada ona bransoletkę oraz jest w stanie uzyskać unikalny sygnał EKG użytkownika. Hakerzy zapewne są w stanie zdobyć ten klucz swoimi sposobami.

Zanim ta technologia wejdzie na rynek, twórcy przeprowadzą jeszcze odpowiednie testy a gdy zajdzie taka potrzeba, dokonają odpowiednich zmian które zwiększą bezpieczeństwo i zachęcą ludzi do kupna.

Autor: Dominik
Na podstawie: www.bionym.com
Źródło: Zmiany na Ziemi