Brak wolności prasy w Indonezji

Opublikowano: 27.01.2016 | Kategorie: Media, Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 995

Reporterzy bez Granic (Reporters sans frontières) potępili indonezyjski rząd za odmówienie wydania wizy zagranicznemu dziennikarzowi, który nakręcił film dokumentalny o Papui Zachodniej. Od dziesiątek lat indonezyjski rząd systematycznie zakazuje i ogranicza wstęp, a także więzi zagranicznych dziennikarzy za wizyty w okupowanej Papui Zachodniej. W 2014 roku dwóch francuskich dziennikarzy zatrzymano i więziono za nagrywanie reportażu na temat sytuacji w regionie.

W ubiegłym roku aktywny w Azji Południowo-Wschodniej reporter, Cyril Payen, pracujący dla France24 przygotował film „Zapomniana wojna Papuasów”, wyemitowany 18 października 2015 roku przez France24 (patrz wyżej).

Po emisji filmu francuski ambasador w Indonezji został wezwany do siedziby ministerstwa spraw zagranicznych Indonezji; urzędnicy reprezentujący rząd w Dżakarcie określili Cyrila Payena jako personę non grata w Indonezji. Kolejny wniosek Payena o wizę w Indonezji, zamierzającego nakręcić kolejny film dokumentalny w Papui Zachodniej, został odrzucony. W odpowiedzi na ten gest, szef biura organizacji Reporterzy bez Granic w Azji i Pacyfiku, Benjamin Ismaïl, zdecydowanie potępił praktyki stosowane przez indonezyjski rząd mówiąc: „Stanowczo potępiamy te rażące naruszenie wolności mediów i dyskryminację niezależnego dziennikarza, który nie popełnił żadnego przestępstwa. Prezydent Jokowi Widodo w ten sposób zademonstrował, że jego wyborcze obietnice otwarcia Papui Zachodniej na zagranicznych dziennikarzy były czystym podstępem. Wzywamy go, aby dotrzymał swojej obietnicy i pozwolił zagranicznym dziennikarzom wykonywać ich pracę bez obawy inwigilacji, cenzury i represji ze strony władzy.

W indeksie wolności prasy prowadzonym przez Reporterów bez Granic Indonezja znalazła się na 138 miejscu wśród 180 sklasyfikowanych krajów. Human Rights Watch niedawno opublikowało 74-stronnicowy raport zawierający analizę drakońskich restrykcji stosowanych przez rząd Indonezji wobec zagranicznych dziennikarzy próbujących dostać się do okupowanej Papui Zachodniej. Tu możesz przeczytać pełen raport.

Wiceminister spraw zagranicznych Indonezji, Abdurrahman Mohammad Fachir zaprzeczył jakoby MSZ zakazała zagranicznym dziennikarzom wjazdu do Papui Zachodniej jeśli ci chcieliby zajmować się przypadkami praw człowieka. Według Fachira, mogą oni prowadzić swoją działalność w Papui niezależnie od przygotowywanego materiału, jednakże przed rozpoczęciem swojej aktywności będą pytani o cel wizyty i o to kogo spotkają podczas pobytu. Indonezyjska obrończyni praw człowieka, Carmel Budiardjo przebywająca w Londynie, zauważyła, że w oświadczeniu polityka jest zawarta wewnętrzna sprzeczność.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: FreeWestPapua.org
Źródła: WolneMedia.net i Free West Papua Campaign Poland


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. beth 28.01.2016 06:03

    przy okazji warto zadać sobie tego typu pytanie dot. tzw.wolności prasy w europie

    https://kefir2010.wordpress.com/2016/01/26/epidemia-na-ukrainie-milczenie-mediow-sytuacja-jest-bardzo-powazna-umieramy/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.