Premier Serbii cudem uszedł z życiem

Opublikowano: 13.07.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 861

W serbskiej Srebrenicy odbyła się uroczystość, w której wzięło udział dziesiątki tysięcy ludzi. W sobotę chowano szczątki 136 zidentyfikowanych ofiar walk w byłej Jugosławii. W 1995 roku armia serbska zabiła około 8 tys. muzułmanów, głównie mężczyzn i chłopców, których nie chronili żołnierze sił pokojowych ONZ. W uroczystości wzięło udział wielu światowych przywódców. Wśród nich był pierwszy premier Serbii Vučić.

AFP podaje, że premier musiał uciekać z pogrzebu ze względu na obelgi i agresję tłumu. CNN donosi, że było o wiele bardziej poważne – serbska delegacja omal nie została ukamienowana. Atak nastąpił, gdy Vučić złożył wieniec pod pomnikiem ofiar masakry muzułmanów w Srebrenicy. Według AP, tysiące ludzi zaczęło natychmiast gwizdać i krzyczeć. Organizatorzy próbowali przez głośniki zapanować nad tłumem, ale przyniosło to mizerne efekty. W stronę premiera Serbii poleciały kamienie i butelki. Polityk schronił się w samochodzie.

Lokalny portal DW informuje, że jeden z kamieni uderzył Vučića w głowę. Uszkodzone zostały okulary premiera. Szef serbskiego MSW nazywa atak „usiłowaniem zabójstwa”. W stolicy Serbii zakazano wszelkich działań, upamiętniających 20 rocznicę zabójstwa w Srebrenicy. Oficjalnie – z powodów bezpieczeństwa.

Tysiącom rodzin ofiar ludobójstwa w Srebrenicy ciągle odmawia się sprawiedliwości, prawdy i zadośćuczynienia, twierdzi Amnesty International w 20 rocznicę masakry.

– Dwie dekady po tym, jak świat odwrócił wzrok od najgorszej zbrodni popełnionej w Europie od 1945 roku, rodziny ofiar ludobójstwa w Srebrenicy ciągle czekają na sprawiedliwość – powiedziała Draginja Nadażdin, Dyrektorka Amnesty International Polska. – Potrzeba, by władze we wszystkich częściach Bośni i Hercegowiny uznały tę zbrodnię, jest paląca. Tak długo, jak winni pozostają bezkarni, a zmarli leżą w masowych grobach, rana będzie się jątrzyć, wzmacniając niebezpieczne podziały etniczne.

20 lat po tym, jak Bośniaccy Serbowie weszli do enklawy, uznanej przez ONZ za “strefę bezpieczną” i zamordowali tysiące bośniackich muzułmanów, chłopców i mężczyzn, los ponad 1000 osób pozostaje niewyjaśniony.

Ciała blisko 7000 ofiar ludobójstwa w Srebrenicy zostały ekshumowane, zidentyfikowane i pochowane. Wśród nich było 421 dzieci, w tym 1 noworodek, a także 94-letnia kobieta. Odnajdowanie i identyfikacja około 1000 osób ciągle trwa.

Od zakończenia wojny w 1995 roku ponad 8000 osób z całego kraju miało status “zaginionych”. Budżet Narodowego instytutu do spraw osób zaginionych z roku na rok jest obniżany. Ustawa o osobach zaginionych nigdy w pełni nie została zaimplementowana, zostawiając rodziny zaginionych bez zadośćuczynienia. Fundusz pomocy rodzinom zaginionych jeszcze nie został ustanowiony, pomimo tego, że ustawa w tej sprawie została uchwalona w 2004 roku.

Oficjalnie wydarzenia ze Srebrenicy nie zostały uznane za ludobójstwo i nawet szkolne programy nauczania nie zawierają odniesienia do tej zbrodni. Proces pojednania nie postępuje, a wewnętrzne podziały etniczne wciąż się utrzymują.

Pomimo procesów wysokich rangą głównych architektów ludobójstwa w Srebrenicy w Międzynarodowym Trybunale Karnym dla byłej Jugosławii i skazania 74 innych osób, ciągle pozostaje wiele nierozwiązanych spraw. Ściganie w sądach krajowych przestępstw według prawa międzynarodowego jest bardzo powolnym procesem. Znacząca większość podejrzanych o zbrodnie wojenne pozostaje bezkarna i bezpieczna wiedząc, że bez woli politycznej nigdy nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

Pomimo, że Bośnia i Hercegowina podjęła kroki w celu zwiększenia zasobów na ściganie zbrodni wojennych, finansowanie jest ciągle niewystarczające, a rząd był bardzo powoli implementuje strategię zajmowania się zbrodniami wojennymi. Należy wszcząć nowe śledztwa, gwarantując bezpieczeństwo świadków, by mogli zeznawać bez strachu.

– Srebrenica jest nie tylko świadectwem, do czego zdolni są ludzie, ale także porażki dążeń społeczności międzynarodowej, by zapobiec ludobójstwu – powiedziała Draginja Nadażdin. – Bez dalszej zwłoki należy podjąć skuteczne środki, by złagodzić cierpienie tych, którzy czekają na prawdę i sprawiedliwość. Bez odpowiedzialności, sprawiedliwości i zadośćuczynienia trwałe pojednanie może nigdy nie być osiągnięte.

Ponad 8000 (oficjalne szacunki: 8372) mężczyzn i chłopców, muzułmanów z Bośni, zginęło po ataku Bośniackich Serbów na Srebrenicę 10-11 lipca 1995 roku, uznaną przez ONZ za “bezpieczną strefę” i pomimo obecności sił pokojowych ONZ.

Rezolucja Parlamentu Europejskiego wyznaczyła 11 lipca Dniem Pamięci o ludobójstwie.

8 lipca br. Rosja zawetowała rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie ludobójstwa w Srebrenicy. Rezolucja uznawałaby wydarzenia za ludobójstwo i podkreślała pilną potrzebę sprawiedliwości dla ofiar i długotrwałego wsparcia dla ocalonych, w tym osób, które doświadczyły przemocy seksualnej i wyjaśnienia losów zaginionych osób.

Autorstwo: tallinn (1-3), Amnesty International (4-15)
Źródła: ZmianyNaZiemi.pl, Amnesty.org.pl
Kompilacja 2 wiadomości dla: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. grzech 14.07.2015 10:41

    a może trochę informacji z drugiej strony
    Wszystkiemu winni Serbowie?
    Rozpad Jugosławii rozpoczęli Amerykanie z Niemcami (było to w ich interesie) wskutek czego doszło do bratobójczych walk.
    Tak nas Słowian szczują przeciwko sobie a my się dajemy.

    http://wolnemedia.net/historia/co-sie-zdarzylo-w-srebrenicy/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.