Brak Higieny Pracy

Opublikowano: 14.04.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1070

W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy skontrolowała 5,5 tys. pracodawców pod kątem przestrzegania przepisów dotyczących szkolenia pracowników w zakresie bhp. Co czwarty kontrolowany nie stanął na wysokości zadania.

Na podstawie analizy przyczyn wypadków przy pracy można wysnuć wniosek, że jakość szkoleń jest niska – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Niestety pracodawcy, wybierając ofertę szkoleniową, rzadko kierują się dobrą marką firmy – zazwyczaj głównym kryterium jest cena usługi.

Dwie trzecie skontrolowanych w 2011 r. pracodawców, szczególnie z małych firm (zatrudniających do 49 pracowników), do przeprowadzania szkoleń wynajęło firmy, zamiast przeprowadzać je we własnym zakresie. Tylko 14% podmiotów, którym pracodawcy zlecili szkolenie okresowe pracowników, prowadziło działalność szkoleniową na podstawie ustawy o systemie oświaty, a zatem było objętych nadzorem właściwego kuratora. Pozostałe szkoliły na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – a więc bez jakiegokolwiek nadzoru.

„Brak nadzoru merytorycznego nad częścią firm szkoleniowych sprawia, że świadczone przez nie usługi nie spełniają celów, dla jakich są prowadzone” – ostrzega Stanisław Wójcik z departamentu nadzoru i kontroli Głównego Inspektoratu Pracy.

Z danych GUS wynika, że 70% wszystkich przyczyn wypadków jest spowodowanych nieprawidłowym zachowaniem się pracownika, brakiem lub niewłaściwym posługiwaniem się czynnikiem materialnym, nieużywaniem sprzętu ochronnego. Gdyby szkolenia były prowadzone rzetelnie, prawdopodobnie zmalałaby liczba wypadków przy pracy.

„Dlatego sygnalizujemy parlamentarzystom ten problem. Do nich należy decyzja, czy zmienione będą przepisy dotyczące nadzoru nad firmami szkoleniowymi prowadzonymi działalność na postawie umowy o swobodzie działalności gospodarczej” – dodaje Stanisław Wójcik.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Devi 14.04.2012 19:07

    Pierwsze co robi przeciętny pracownik jakiegokolwiek przedsiębiorstwa to wykręca numer 112 lub ewentualnie pyta się czy dasz radę dalej “robić”…w sumie kierownictwa też to dotyczy, więc przepisy BHP sobie można wsadzić ta mgdzie jest ciemno.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.