Botswana zniosła zakaz polowania na słonie

Opublikowano: 26.05.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 501

Międzynarodowe wysiłki na rzecz powstrzymania nielegalnego handlu kością słoniową prawdopodobnie ucierpią po zniesieniu przez Botswanę zakazu polowań na słonie. Południowoafrykański kraj, w którym zamieszkuje największa na kontynencie populacja tych zwierząt, w czwartek ogłosił, że po dokonaniu przeglądu swojej polityki ochrony przyrody, pozwala na wznowienie polowań w “uporządkowany i etyczny sposób”.

Minister środowiska Botswany przyznał, że celem jest zarządzanie liczebnością słoni, a nie zmniejszanie ich populacji. Dodał także, że polowania będą ograniczane przez “naukowo ustalone progi” nie większe niż kilkaset rocznie. Jednocześnie minister zapewnił konserwatystów, że Botswana nigdy nie opowiadała się za masowym ubojem słoni i nigdy do tego nie dojdzie.

Polityk stwierdził, że czteroletnie ogólne zawieszenie polowań na słonie doprowadziło do nasilenia konfliktu między ludźmi a zwierzętami i niekorzystnie wpłynęło na społeczności wiejskie. Konserwatyści ostrzegają jednak, że ta decyzja może radykalnie cofnąć kontynentalne wysiłki na rzecz ratowania słoni i wezwali rząd do ponownego rozpatrzenia postanowienia.

Dan Bucknell z organizacji charytatywnej na rzecz ochrony słoni w Cambridge, nazwał to posunięcie “smutnym i rozczarowującym”. „Międzynarodowe wysiłki na rzecz powstrzymania nielegalnego handlu kością słoniową z pewnością ucierpią, jeśli zniesiony zostanie zakaz polowań w Botswanie. W pełni rozumiemy, że konflikt między ludźmi a słoniem jest bardzo realnym i narastającym problemem dla społeczności wiejskich w dużej części Afryki, ale istnieje wiele skutecznych sposobów zapobiegania mu i ochrony ludzi i ich środków do życia.”

Botswana jeszcze do niedawna była chwalona za działania w kwestiach związanych z ochroną przyrody. Ten afrykański kraj jest domem dla około 130 tysięcy słoni i uznawany był za bezpieczne schronienie dla tego gatunku w obliczu problemu kłusownictwa, trapiącego większość kontynentu.

Ian Khama, ówczesny prezydent Botswany, w 2014 roku wprowadził całkowity zakaz polowań na słonie. Zmiana polityki wywołała jednak niezadowolenie społeczności wiejskich, które skarżyły się, że słonie niszczą uprawy i ich domy, a nawet stanowią zagrożenie dla ludzkiego życia.

W związku z tym posłowie rządzącej Partii Demokratycznej Botswany lobbowali na rzecz zmiany prawa. Nowy prezydent, Mokgweetsi Masisi, nakazał komisji publicznej dokonanie przeglądu polityki ochrony przyrody po tym, jak objął swój urząd.

W opublikowanym w lutym raporcie komisja zaleciła wznowienie polowań, a nawet zasugerowała wybudowanie fabryki, która zamieniałaby zabite słonie w karmę dla zwierząt domowych. Posunięcie prezydenta Masisiego było wówczas postrzegane jako próba zdobycia poparcia na obszarach wiejskich.

Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) w ciągu ostatniej dekady populacja słoni w Afryce zmniejszyła się o około 111 tysięcy, głównie z powodu kłusownictwa na kość słoniową.

Zdjęcie: 12019 (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Komzar 26.05.2019 13:50

    Botswana w ten sposób uzupełnia braki budżetowe. Nie ma tego w artykule ale przez wprowadzeniem zakazu polowań stada zostały oficjalnie zdziesiątkowane a kość słoniowa sprzedana przez państwo. Oczywiście oficjalnie podano, że słoni jest za dużo i trzeba zredukować populację. To coś jak u nas z żubrami.
    To bardzo biedny kraj (łapówki) więc tak sobie radzą skorumpowani politycy z utrzymaniem swoich majątków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.