Bośniaccy Chorwaci zatrzymani pod zarzutem zbrodni wojennych

Opublikowano: 03.11.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Prokuratura Bośni i Hercegowiny zdecydowała o zatrzymaniu dziesięciu bośniackich Chorwatów, którzy są oskarżani o dokonanie zbrodni wojennych w trakcie konfliktu w byłej Jugosławii. Część z nich to strażnicy obozów koncentracyjnych.

Do aresztowań dziesięciu bośniackich Chorwatów doszło w poniedziałek w północno-wschodniej części Bośni i Hercegowiny. Dziesięć zatrzymanych osób to mieszkańcy miasteczka Orašje i jego okolic, którzy byli członkami lokalnej Chorwackiej Rady Obrony (HVO) w trakcie konfliktu w byłej Jugosławii. Jako policjanci, wojskowi i strażnicy w obozach koncentracyjnych mieli oni dopuszczać się zbrodni wojennych, gwałtów i tortur na miejscowej ludności narodowości serbskiej. Warto wspomnieć, że Orašje było jedyną enklawą w tej części Bośni, która broniła się przed serbskimi atakami przez ponad trzy lata, jednocześnie zakładając obozy dla jeńców wojennych.

Członkowie stowarzyszeń pomordowanych Serbów z zadowoleniem przyjęły informację o aresztowaniu Chorwatów, natomiast spotkała się ona z protestami chorwackich organizacji weteranów oraz tamtejszego ministerstwa spraw zagranicznych. Chorwacki MSZ zapowiedział, że przy pomocy swojego ambasadora w Sarajewie będzie szybko wyjaśniał sprawę, przypominając jednocześnie, iż wszyscy zatrzymani posiadają chorwackie obywatelstwo.

Na podstawie: vecernji.hr, balkaninsight.com
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o