Bośniaccy Chorwaci zatrzymani pod zarzutem zbrodni wojennych

Opublikowano: 03.11.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 748

Prokuratura Bośni i Hercegowiny zdecydowała o zatrzymaniu dziesięciu bośniackich Chorwatów, którzy są oskarżani o dokonanie zbrodni wojennych w trakcie konfliktu w byłej Jugosławii. Część z nich to strażnicy obozów koncentracyjnych.

Do aresztowań dziesięciu bośniackich Chorwatów doszło w poniedziałek w północno-wschodniej części Bośni i Hercegowiny. Dziesięć zatrzymanych osób to mieszkańcy miasteczka Orašje i jego okolic, którzy byli członkami lokalnej Chorwackiej Rady Obrony (HVO) w trakcie konfliktu w byłej Jugosławii. Jako policjanci, wojskowi i strażnicy w obozach koncentracyjnych mieli oni dopuszczać się zbrodni wojennych, gwałtów i tortur na miejscowej ludności narodowości serbskiej. Warto wspomnieć, że Orašje było jedyną enklawą w tej części Bośni, która broniła się przed serbskimi atakami przez ponad trzy lata, jednocześnie zakładając obozy dla jeńców wojennych.

Członkowie stowarzyszeń pomordowanych Serbów z zadowoleniem przyjęły informację o aresztowaniu Chorwatów, natomiast spotkała się ona z protestami chorwackich organizacji weteranów oraz tamtejszego ministerstwa spraw zagranicznych. Chorwacki MSZ zapowiedział, że przy pomocy swojego ambasadora w Sarajewie będzie szybko wyjaśniał sprawę, przypominając jednocześnie, iż wszyscy zatrzymani posiadają chorwackie obywatelstwo.

Na podstawie: vecernji.hr, balkaninsight.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.