BOR zastąpi Państwowa Służba Ochrony

Opublikowano: 31.07.2017 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 780

W miejsce starych przyjdą mało doświadczeni, ale wierni i posłuszni. PiS tworzy nową służbę w miejsce Biura Ochrony Rządy. Na Nowogrodzkiej nie ufają obecnym funkcjonariuszom. Podobno za dużo wśród nich wyborców Platformy Obywatelskiej, a i prezes obwinia „borowików” za katastrofę Tupolewa w 2010 roku.

Nie wiadomo, jak szeroko zakrojona będzie wymiana kadrowa, jednak wiemy już, że część obecnych funkcjonariuszy odejdzie ze służby. Nowa formacja będzie nosić nazwę Państwowa Służba Ochrony, złożona będzie z 3 tys. poddanych, a jej podstawowym cel ma być ochrona najważniejszych osób w państwie i budynków, które im służbą.

Będzie to kopia kompetencji BOR? Niezupełnie. W porównaniu z dotychczasową jednostką, dowódca przyszłej nie będzie jej szefem, a jedynie komendantem, lecz z wyższą rangą – odrębnego organu administracji państwowej. Komendanta powoływać i odwoływać będzie premier w porozumieniu z prezydentem na wniosek szefa MSWiA. Zmieni się też zakres obowiązków. PSO nie będzie ochraniać placówek zagranicznych, czyli ambasad i urzędów konsularnych, co ma zostać scedowane na Żandarmerię Wojskową.

Jaki jest sens powoływania nowej jednostki? Chodzi głównie o poczucie kontroli nad bezpieczeństwem. Projekt nadaje PSR kompetencje inwigilacyjno-śledcze. PSO będzie mogła wykonywać czynności rozpoznawczo-operacyjne oraz „w szczególnie uzasadnionych przypadkach” – nawiązywać współpracę z osobami cywilnymi, które będą otrzymywać wynagrodzenie. W tym celu zostanie utworzony specjalny fundusz operacyjny.

Współpracownikami PSO będą mogli być nawet senatorowie, posłowie, sędziowie, adwokaci, radcy prawni, dziennikarze oraz osoby zasiadające we władzach spółek medialnych. Innymi słowy: służba ma wiedzieć wszystko o wszystkich. I będzie mieć ku temu narzędzia technologiczne – niejawne podsłuchy, podsłuchy rozmów telefonicznych, prawo do kontroli korespondencji, również elektronicznej, dostępu do elektronicznych nośników danych i kontroli zawartości przesyłek, kontroli osób i bagażu, legitymowania i zatrzymywania podejrzanych, kontroli bezpieczeństwa obiektów i pojazdów.

Przyczyny rozwiązania BOR wyjaśnił w rozmowie z PAP wiceszef MSWiA. „Na Biurze Ochrony Rządu cieniem położył się 10 kwietnia 2010 roku. Niewątpliwie Biuro nie spełniło swojej roli, jeżeli chodzi o ochronę prezydenta i polskiej delegacji, która tego dnia udała się do Katynia. Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Wszystkie dotychczasowe wyjaśnienia i próby zbadania tej sprawy nie przyniosły pełnej odpowiedzi, dlaczego tak się stało” – powiedział Jarosław Zieliński.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. skyhigh 31.07.2017 12:24

    @admin – warto by było dać artykuł o aferze podsłuchowej SKW – temat ledwo przebił się przez mainstream a odsłania niezły rąbek syfu…
    chyba, że tu nie można…

  2. skyhigh 31.07.2017 14:15
  3. ZIWK 31.07.2017 22:27

    Zastanawiam się, w kompetencjach tej służby znajdzie się ochrona posła?
    Bo płacenie prywatnej zewnętrznej agencji za ochronę tego człowieka, zbyt obciąża budżet partii i trzeba go sztukować kradnąc pieniądze m.in. z PCK…

  4. bro 01.08.2017 11:18

    Premier ma mieć prawo do odwołania szefa służb ? A do tego BORowiki będą musiały wracać z zagranicy ? Wiem ze PiS robi zamach na demokrację, ale to już przesada 😉
    Co do uprawnień służb, to obecnie mają one dużo szersze uprawnienia niż te wymienione w artykule, nowa służba bedzie miała nie mniejsze uprawnienia, a napewno lepiej działające w ramach rozwoju i koordynacji systemów informatycznych

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.