Bombardowania, głód, a teraz cholera

Opublikowano: 20.05.2017 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 205

Wśród niedawnych wiadomości z Jemenu kolejne saudyjskie bombardowanie, w którym tym razem zginęło 23 cywilów, w tym kobiety i dzieci, nie zrobiło takiego wrażenia jak komunikat UNICEF-u, według którego wybuchła na początku miesiąca bezprecedensowa epidemia cholery rozprzestrzenia się już z szybkością 3 tys. zarażeń dziennie.

W ciągu dwóch tygodni zanotowano ponad 17 tys. przypadków, ponad 200 osób już zmarło, a nie ma jak powstrzymać zarazy. Według Lekarzy bez Granic, „trudno wyjaśnić tak błyskawiczne i masowe zarażenia”. Jemen poznał pierwszy poważny epizod epidemiczny tej choroby jesienią zeszłego roku, dało się go wtedy opanować. Tym razem szpitale i ośrodki zdrowia, które ocalały z bombardowań są oblężone, wybuchła panika, ludzie uciekają z zarażonych rejonów. Trwająca od dwóch lat wojna drastycznie obniżyła poziom życia mieszkańców i ich warunki sanitarne. Powszechne niedożywienie i brak bezpieczeństwa sprzyjają rozprzestrzenianiu się choroby.

Na dodatek Arabia Saudyjska od kilku tygodni zapowiada atak na Hudajdę – jedyny port, którym (z trudem) dociera żywność i lekarstwa dla ludności dawnego Jemenu Północnego, atakowanego przez koalicję pod wodzą Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Organizacje humanitarne zwróciły się do szefa Pentagonu James Mattisa o wpłynięcie na Saudów, by choćby tymczasowo zrezygnowali z bombardowania portu, ze względu na rosnącą katastrofę.

W sobotę 20 maja do stolicy Arabii wybiera się prezydent Donald Trump, który ma zamiar wygłosić tam przemówienie o „pokojowej wizji islamu” i podpisać kolejne kontrakty zbrojeniowe. Arabia Saudyjska jest największym na świecie importerem broni.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o