Bombą w umowę nuklearną z Iranem

Opublikowano: 23.08.2022 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 1320

Najwyższy urzędnik Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell zakomunikował w poniedziałek 22 sierpnia 2022 roku iż jeszcze w tym tygodniu może dojść w Wiedniu do spotkania w sprawie renowacji umowy nuklearnej z Islamską Republiką Iranu z 2015 roku, która została jednostronnie zerwana przez administrację amerykańską w roku 2018. Borrell zakomunikował, że propozycja Irańczyków, przedstawiona przez nich w odpowiedzi na projekt zaprezentowany przez UE, jest rozsądna. Teraz liczy on na akceptację ze strony amerykańskiej.

W czasie kiedy finalizowany jest nowy nuklearny deal po raz kolejny siły dążące do jego sparaliżowania starały się wbić klin pomiędzy Iran a świat zachodni.

W stolicy Szwecji – Sztokholmie, w trakcie Sztokholmskiego Festiwalu Kultury, trwającego w dniach 17-21 sierpnia, w ostatnim dniu występów odkryto ładunek wybuchowy, który został umieszczony w pobliżu miejsca gdzie odbywały się koncerty i inne imprezy związane z tym wydarzeniem.

Bomba odnaleziona została w Ogrodach Królewskich, publicznym parku w centrum szwedzkiej stolicy, w pobliżu “Opera Cafe”. Kilka godzin po jej dostrzeżeniu przez tamtejszą policję została ona zdetonowana a obecnie trwają prace badawcze mające na celu ustalenie szczegółów jej budowy oraz śledztwo w sprawie tego kto mógł umieścić ten ładunek w pobliżu wydarzeń, które zgromadziły tysiące ludzi.

Europejskie w tym polskie media informując o tym wydarzeniu, opisały je w sposób obiektywny. Jednak media izraelskie od razu zwęszyły spisek.

W trakcie festiwalu a właściwie na jego koniec swój występ dał piosenkarz pochodzenia irańskiego – Ebrahim Hamedi, który przez izraelską propagandę został określony “irańskim dysydentem”, a więc wrogiem władzy Ajatollahów. Izraelski „Times of Israel” stwierdza w swoim artykule iż:

„Nie jest jasne, czy Hamedi był zamierzonym celem ładunku wybuchowego.”

Skoro Izraelczycy twierdzą, że nie wiedzą czy był on celem więc podpowiedzmy im. Spójrzmy na mapę Sztokholmu.

Kolorem czerwonym zaznaczyłem miejsce gdzie odbywał się koncert irańskiego „dysydenta” Ebrahima Hamediego, znanego też jako „Ebi”. Koncert Ebiego miał według terminarza festiwalu rozpocząć się w niedzielę o godzinie 22:45. Kolorem niebieskim oznaczono miejsce gdzie znaleziono ładunek wybuchowy. Ładunek odnaleziono o godzinie 21:40. Najmniejsza odległość pomiędzy miejsce gdzie znajdowała się scena na której występował Hamedi a Ogrodami Królewskimi gdzie podłożono bombę wynosi około 150 metrów, przy czym oba miejsca rozdziela budynek sztokholmskiej Opery Królewskiej. Krótko mówiąc: bomba nie mogła być wymierzona w irańskiego „dysydenta”.

Jednak izraelskie media nie mogły nie wykorzystać tej okazji do propagandowego uderzenia w Iran. Spójrzmy więc na nagłówki izraelskich mediów: prawicowy “Times of Israel” – „Szwedzka policja znajduje bombę na koncercie z udziałem irańskiego dysydenta”; lewicowy “Haaretz” – „Bomba znaleziona w pobliżu szwedzkiego festiwalu, na którym występował irański dysydent”.

W tym czasie polskie oraz inne europejskie media (np. wiadomości.dziennik.pl, polsatnews.pl, reuters.com), wspominając o bombie odnalezionej w Sztokholmie ani słowem nie wspomniały o tzw. irańskim dysydencie – ani w nagłówku ani nawet w całej treści.

Pytanie więc się nasuwa: kto stoi za wydarzeniami ze szwedzkiej stolicy? Jeżeli nie wiemy kto dokonał jakiegoś niecnego czynu to zastanówmy się kto na nim skorzystał. A korzyść w tym momencie odniósł przede wszystkim Izrael.

Widać ewidentnie, że podłożenie bomby było asumptem do uderzenia we władze Iranu w momencie kiedy ważą się losy nowej umowy nuklearnej z islamską republiką. Izrael wyraża swój zdecydowany sprzeciw wobec jej podpisania.

W ciągu ostatnich dni nastąpił duży postęp w rozmowach i o ile jeszcze jakiś czas temu mogło się wydawać, że to strona irańska torpeduje nowy deal nuklearny, o tyle Irańczycy idąc na ustępstwa stronie amerykańskiej zakomunikowali, że są zainteresowani dogadaniem się z zachodem. I dzisiaj to Amerykanie są pod ścianą.

Unia Europejska przedstawiła swoją propozycję; Iran odpowiedział kontrpropozycją, która została uznana przez eurokratów za rozsądną. W tym momencie wszystko zależy od Amerykanów. Jeżeli Ci się zgodzą – co wcale nie jest takie pewne biorąc pod uwagę wpływ izraelskiego lobby w USA – to tak jak wspominał Borrell jeszcze w tym tygodniu może dojść do spotkania w celu jej finalizacji. Wtedy cała kampania destabilizacji rozmów spełzła by na niczym.

Po zamachu na Salmana Rushdiego wydawało mi się, że już żaden akt terroru nie zostanie dokonany aby zaburzyć rozmowy Iranu ze światem zachodu. Bomba w Sztokholmie na szczęście nie wybuchła lecz ten akt przestępstwa pokazuje determinację grup przeprowadzających kampanię niszczenia stosunków UE i USA z Iranem w niedopuszczeniu do tego, aby IRI mogła dzięki nowej umowie eksportować kilka milionów baryłek ropy naftowej dziennie więcej, bogacąc się i rozszerzając swoje wpływy na Bliskim Wschodzie – aż pod samą Jerozolimę.

Izraelski premier Yair Lapid w poniedziałkowej rozmowie z prezydentem Republiki Francuskiej Emmanuelem Macronem stwierdził, że zrobi wszystko aby Iran nie wszedł w posiadanie broni jądrowej.

Nie należy wszystkich izraelskich gróźb brać na poważnie. Nie wątpliwie jednak Izraelczycy zrobią wszystko aby storpedować rozmowy pomiędzy IRI a światem zachodu w kwestii nowej umowy nuklearnej. Jeżeli rozmowy – jak się wydaje z wyłącznej winy amerykańskiej – będą się przeciągać to nie wykluczone, że czeka nas jeszcze jakaś prowokacja, mająca na celu udowodnienie Europejczykom i Amerykanom, że Irańczycy to barbarzyńcy z którymi nie warto się dogadywać.

Autorstwo: Terminator 2019
Źródło: WolneMedia.net

Źródłografia

1. https://www.youtube.com/watch?v=86W0Quj8Rnc

2. https://www.i24news.tv/en/news/middle-east/iran-eastern-states/1661182099-tehran-accuses-us-of-stalling-nuclear-talks-eu-says-meeting-possibly-this-week

3. https://www.trtworld.com/europe/iran-nuclear-deal-meeting-possible-this-week-as-eu-pushes-for-us-response-60015

4. https://www.svt.se/nyheter/lokalt/stockholm/stora-avsparrningar-kungstradgarden-utrymd-av-polisen

5. https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/nW5JVJ/uppgifter-foremal-i-kungstradgarden-var-skarp-bomb

6. https://www.mitti.se/nyheter/polisen-bekraftar-skot-sonder-bombvaska-pa-kulturfestivalen/repvhv!gp6NDf7ryMCG0rUEIvcp7A/

7. https://www.haaretz.com/world-news/europe/2022-08-22/ty-article/bomb-found-outside-swedish-festival-where-iranian-dissident-played/00000182-c60c-df4d-ab9f-e7beb5180000

8. https://www.aa.com.tr/en/europe/swedish-police-find-bomb-at-stockholm-festival/2666984#

9. https://www.reuters.com/world/europe/swedish-police-says-disarmed-explosive-device-central-stockholm-2022-08-22/

10. https://www.timesofisrael.com/as-deal-looms-lapid-tells-macron-israel-will-do-everything-to-avert-nuclear-iran/

11. https://www.timesofisrael.com/swedish-police-find-bomb-at-concert-featuring-iranian-dissident/

12. https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-08-22/szwecja-w-poblizu-festiwali-znaleziono-podejrzana-torbe-zawierala-ladunek-wybuchowy/

13. https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/8522275,ladunek-wybuchowy-koncert-szwecja-policja.html

14. https://en.wikipedia.org/wiki/Ebi


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.