Bojownicy ISIL używają broni chemicznej

Opublikowano: 23.09.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 351

W pobliżu Faludży, położonej 57 kilometrów od Bagdadu, napastnicy Państwa Islamskiego użyli broni chemicznej przeciwko armii irackiej. W rezultacie zginęło ponad trzysta osób – podaje World Bulletin. Islamiści wykorzystali chlorowy gaz bojowy przeciwko 400 żołnierzom, oblężonym w miejscowości Saqlawia w pobliżu Faludży. Nasir al-Ghannam, generał armii irackiej, winą za incydent obarczył także własne dowództwo. Uważa on, że „ta krew została przelana niepotrzebnie, a żołnierze wpadli w ręce terrorystów z powodu błędów kadry oficerskiej”.

Bojownicy Państwa Islamskiego prowadzą regularne ataki od czerwca 2014 roku. W krótkim czasie opanowali duże miasta w Syrii i Iraku. Na obszarach kontrolowanych ogłaszają „kalifat”. Od początku sierpnia Stany Zjednoczone bombardują stanowiska religijnych desperatów. 17 września prezydent Barack Obama powiedział, że Waszyngton nie wyśle żołnierzy do Iraku, aby wzięły one udział w operacji lądowej. Ataki prowadzone są z powietrza. We wrześniu do akcji wkroczyli Francuzi, którzy również prowadzą ostrzał terytorium Państwa Islamskiego.

Według wewnętrznej gazety wojska USA “Stars And Stripes”, jednostka Army Contracting Command zatrudnia w Iraku podwykonawców do działań w tym państwie przez rok. Gazeta podkreśla, że administracja Obamy nie chce wysyłać dużych regularnych wojsk do walki przeciwko Państwu Islamskiemu i w związku z tym planuje część swoich operacji przekazać usługodawcom zewnętrznym. Dalej informuje, że zadania przekazane zleceniobiorcom mają na celu doprowadzenie do zgody między Arabami i Kurdami oraz między szyitami i sunnitami, co oznacza zmianę taktyki USA w tym kraju. Masywny udział podwykonawców był inicjatywą wczesnych lat 2000 Donalda Rumsfelda, który miał sprywatyzować armię. Udział podwykonawców osłabiał się po ich wojskowej porażce w Iraku.

USA i ich sojusznicy przeprowadzili uderzenia z powietrza na pozycje bojowników z ugrupowania Państwo islamskie w Syrii. Przedstawiciel Pentagonu, kontradmirał John Kirby, poinformował, że użyte zostały myśliwce, bombowce i rakiety Tomahawk. Partnerami USA były Katar, Bahrajn, Jordania, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Według doniesień, ataki zostały przeprowadzone na miasto Ar Raqqah na północy Syrii. Syryjski rząd potwierdził, że „strona amerykańska uprzedziła stałego przedstawiciela Syrii w ONZ o rozpoczęciu nalotów na miasto Ar Raqqah”.

Autorzy: tallinn (akapity 1, 2), Seth Robson/Mira (3), red. GR (4)
Źródła: Zmiany na Ziemi, Voltairenet.org, Głos Rosji
Kompilacja 3 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. Gylhyrst 23.09.2014 13:48

  Uprzedzić uprzedzili ale zaatakowali cele w Syrii BEZ ZGODY Assada a wręcz przeciwnie, przyznano oficjalnie że nie będą go o zgodę pytać gdyż nie traktują go jako przywódcę państwa. Izrael z kolei nad wzgórzami Golan czyli terytorium Syrii od lat okupowanymi przez Izrael, gdzie odbywały się polskie misje zestrzelił bez ostrzeżenia syryjskiego Miga za “naruszenie przestrzeni powietrznej”, syryjskiej… Liczą na odwet?
  Na koniec cytat:
  Hadi al-Bahra (lider syryjskiej opozycji) wezwał “partnerów międzynarodowych do zwiększenia presji na reżim syryjski i zmuszenia go do przyjęcia politycznego uregulowania” konfliktu, który w ciągu ponad trzech lat spowodował 200 tys. ofiar. – Reżim syryjski jest przyczyną wzrostu ekstremizmu i powinien zostać pobity, tak samo jak IS – dodał.
  Nóż w kieszeni się po prostu otwiera.

 2. tosshi 23.09.2014 16:19

  Reżim Syryjski jak na razie jest jedynym który przeciwstawia się ISIL.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.