BOINC Polska mierzy promieniowanie gamma

Opublikowano: 17.01.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 603

W 2011 roku grupa BOINC@Poland postanowiła uruchomić projekt, którego jednym z głównych celów jest stworzenie światowej mapy promieniowania gamma. Aby go osiągnąć, zaprojektowano czujnik, który chętni mogą podłączyć do swojego komputera. Obecnie z systemem Radioactive@Home współpracuje 340 wolontariuszy z Australii, Europy, USA, Kanady, Japonii czy Korei Płd. Komputery wzbogacone o taki czujnik codziennie wysyłają dane do centralnego serwera. Lokalizację czujników i poziom promieniowania można zobaczyć na mapie projektu. Każdy udostępnia wykres promieniowania, który na ogół nie odbiega od normy.

Projekt Rad@H nie podlega żadnym placówkom państwowym. Zarówno oprogramowanie, jak i schemat użytego detektora korzystają z licencji GNU General Public License (GPL) i są dostępne na stronie przedsięwzięcia. Chodzi głównie o prezentację danych w czasie rzeczywistym, aby w sytuacji podobnej do tej w Czarnobylu lub w Fukushimie każdy zainteresowany mógł sprawdzić poziom promieniowania. Jeżeli nawet ktoś spróbuje oszukać czujnik, przystawiając go do materiałów radioaktywnych, to po sprawdzeniu wyników pobliskich czujników będzie można stwierdzić poziom rzeczywistego promieniowania.

Rozwijaniem projektu zajmują się ludzie zjednoczeni zamiłowaniem do nauki i techniki, a także chęcią stworzenia czegoś przydatnego społeczeństwu. Samodzielnie, z powodu braków teoretycznych lub finansowych, nie byliby w stanie rozwijać podobnych projektów naukowych. Ale razem, uzupełniając się, zdolni są do rozwijania jeszcze trudniejszych przedsięwzięć.

Opracowanie: Rafał Margużewicz
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.