Bogata osada sprzed 1,5 tys. lat

Opublikowano: 09.02.2015 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 754

Liczne fragmenty naczyń ceramicznych i kilkadziesiąt zabytków wykonanych z brązu i żelaza znaleźli archeolodzy w czasie wykopalisk w Skomacku Wielkim.

“Już sam fakt odkrycia tak wielu cennych zabytków w obrębie osady, a nie cmentarzyska, należy do rzadkości w tym regionie” – poinformowała PAP dr hab. Anna Bitner-Wróblewska, kierowniczka projektu badawczego.

Archeolodzy natknęli się na relikty osady z V i VI wieku u podnóża wczesnośredniowiecznego grodziska. Wśród najcenniejszych zabytków są ozdoby, zapinki i sprzączki wykonane z brązu, ale również przybory toaletowe (szczypczyki) i noże. W jednym miejscu archeolodzy odkryli skupisko zachowanych w całości 7 naczyń ceramicznych. Różnią się one wielkością, sposobem wykończenia powierzchni (jedne starannie wygładzane, inne chropowacono), zdobieniem w postaci plastycznych listew, ornamentem wykonanym palcem lub rytym. „Cały zestaw sprawia wrażenie specjalnie wyselekcjonowanego kompletu, choć na tym etapie badań trudno stwierdzić, czemu miała służyć taka staranność doboru i jakie było przeznaczenie jamy, w której spoczywały” – komentuje dr hab. Bitner–Wróblewska.

Naukowcy przetransportowali naczynia do specjalistycznej pracowni w Państwowym Muzeum Archeologicznym. Tam sprawdzona zostanie ich zawartość.

Jak wyjaśnia dr hab. Bitner–Wróblewska, ludność zamieszkującą w tym czasie okolice dzisiejszego Skomacka Wielkiego wiązać można z bałtyjskim plemieniem Sudawów/Jaćwingów, ale społeczność, która użytkowała badaną przez archeologów osadę, należała prawdopodobnie do ich pobratymców z terenów na zachód od Wielkich Jezior Mazurskich – do plemienia Galindów. Społeczność ta utrzymywała niesłychanie szerokie kontakty z rozległymi obszarami Europy – terenami naddunajskimi i nadczarnomorskimi, Europą zachodnią, Skandynawią, a także z regionem nadwołżańskim.

Wykopaliska i serię badań nieinwazyjnych przeprowadzono wiosną i latem ubiegłego roku w ramach projektu Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie pt. Polsko-Norweska Inicjatywa Nowoczesnego Konserwatorstwa Archeologicznego „Archeologia Jaćwieży”. Głównym celem przedsięwzięcia jest rozpoznanie dwóch ważnych kompleksów osadniczych wczesnośredniowiecznej Jaćwieży – w Szurpiłach i w Skomacku Wielkim.

Zdjęcie: Michał Hrynczyszyn
Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.