Bogactwo „puli genetycznej”

Opublikowano: 14.12.2019 | Kategorie: Kultura i sport, Publicystyka, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 2388

Trudno dzisiaj krytykować Olgę Tokarczuk, bo przyznanie jej nagrody Nobla doprowadziło do uruchomienia plemiennego sporu, a nie chciałbym wpisywać się w jakąkolwiek nagonkę. Jednak jej ostatnia aktywność publiczna dotyczy obszarów, którymi się zajmuję.

Moja rodzina pochodzi z Ukrainy. Ze strony ojca było to pochodzenie chłopskie z okolic Stanisławowa, ze strony matki drobnomieszczańskie z Truskawca; w tej części była też domieszka krwi ukraińskiej. Dzięki popularyzacji literatury Olgi Tokarczuk dowiaduję się, że byli oni kolonizatorami. Z kolei o imigrantach w Szwecji – traktując ich jako jedną całość, włącznie z tymi, którzy negują szwedzkie prawo, kulturę, demokrację i tworzą społeczeństwo równoległe – Tokarczuk mówi jak o bogactwie. Nie zauważa żadnych problemów i napięć, same pozytywy. A przecież dzisiaj informują już o tym pierwsze strony mediów głównego nurtu, a nie jakaś szeptanka na prawicowych blogach. Trudno nie zauważyć tutaj niewspółmierności w ocenie procesów społecznych. To jednak można zrzucić na karb jej politycznego zaangażowania.

Nie wiem jednak, jak to tolerancyjne podejście, wytykanie kolonializmu i innych polskich zbrodni, godzi noblistka z odnoszeniem się do ludzi jako „puli genetycznej”. Na spotkaniu z imigrantami w Szwecji powiedziała „Pomyślałam, jakie to bogactwo sobie Szwecja przygarnęła wraz z imigrantami. Jaki to jest potencjał różnych sposobów myślenia, wrażliwości, puli genetycznej”, donosi „Rzeczpospolita”. Traktowanie bogactwa człowieka jako puli genetycznej wnoszonej do społeczeństwa, to jest eugenika a rebours.

Nie wiem czy czarni mieszkańcy Szwecji chcą być traktowani jak korzystna domieszka do puli genów białego człowieka. Jest to forma uprzedmiotowienia, kolonizacji człowieka. Mówienie o tym zwłaszcza w Szwecji, która prowadziła najdłuższy, 40-letni program eugeniki w celu poprawy genów w społeczeństwie, sterylizując 63 tysiące osób nieprzydatnych i nieprzystosowanych społecznie, jest co najmniej niezręczne.

Oczywiście Olga Tokarczuk nie proponuje sterylizacji ani innych zbrodni, posługuje się jednak retoryką, w której wartość społeczną jednostki ocenia się przez pryzmat genów. Mówi też o wartościach, jakie wnoszą ludzie z inną kulturą i wrażliwością, ale całkowicie pomija problemy. Autor, który nie dostał Nobla i nie napisał ksiąg liczących tysiące stron, Jose Ortega y Gasset, w książce „Bunt mas” zawarł jednak wiele cennych spostrzeżeń, którymi dziś można się posługiwać, oceniając zjawiska w społeczeństwie. Jego zdaniem, jedną z cech czasów masowości będą ludzie, którzy osiągnąwszy coś w jednej dziedzinie poczują się autorytetami w innych. I obawiam się, że to jest problem polskiej noblistki, której nagrody szczerze gratuluję i bardzo się z niej cieszę, jednak nie uważam, że trzeba milczeć, bo „wielką pisarką jest”.

Autorstwo: Jan Wójcik
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. koszyk91 15.12.2019 12:23

  już w Wedach było napisane “nie mieszaj krwi” więc cóż wymagać od prymitywa, który “wielką pisarką jest”

 2. rici 15.12.2019 21:03

  Nie tylko w Weadach pisze o niemieszaniu krwi, to samo pisze w Bibli, tam to jest tego o wiele wiecej, nawet roznych roslin nie mozna krzyzowac, i uprawiac na jednym polu. Ksiega Prawa i Ksiega powtorzonego prawa.
  A co do Niemiec to czytalem w niemieckiej encyklopedi ze doplyw swiezej slowianskiej krwi w X wieku /slowianie polabscy/ doprowadzil do rozkwitu Niemiec.
  Mieszanie sie narodow i kultur prowadzi do rozwoju, kraje ktore sie zamknely szybko upadaly.
  A swoja droga, bog stworzyl czlowieka, tylko jakiego koloru, bo jak stworzyl bialego, to skad sie wzieli czarni,czerwoni,zolci?

 3. polantek 15.12.2019 21:50

  Obecną cywilizację stworzył biały człowiek i jest ona właśnie jego. Tym białym człowiekiem byli pra-Słowianie. Inni się dołączyli w tym czy innym momencie (rownież Niemcy – Saxonowie). Prawda ta jest tak oczywista dla ludzi znających historię, że nie warto tego nawet dyskutować tutaj.

 4. Husar 16.12.2019 13:53

  “Mieszanie sie narodow i kultur prowadzi do rozwoju, kraje ktore sie zamknely szybko upadaly”.

  Raczej jest na odwrót.

  Mieszanie narodów to socjogenetyka. Ktoś celowo doprowadza do masowej mieszaniny mając na uwadze, że upadnie kultura, a wraz z nią moralność i etyka oraz wartości. Poprzez mieszanie degraduje się poziom rozwoju człowieka. Taką zdegradowaną masą łatwo manipulować, sterować i pchnąć ją do wojny. Poprzez mieszanie giną zdolności człowieka, duchowość, energetyka, zmysły, inteligencja, szybkość myślenia, obrót informacją, pojmowanie itd. itp. Gaśnie ród. Eliminacja całych drzew genetycznych i kultur. Jest to zbrodnia na niesłychaną skalę. W kulturze człowiek się rozwija ewoluuje, przez tysiące lat kształtował i rozwijał się, a w tym wartości etyczno moralne, osiągnięcia stanu inteligencji i psychogenetyki.

  Za tymi działaniami stoi grupa, która ma wiedzę i działa zespołowo, czyli wbrem temu chaosowi co wdraża.

  Dawniej zakony specjalnie próbowały wymieszać narody aby wyeliminować swoich wrogów lub przejąć nad nimi kontrolę np słowiańszczyzna zachodnia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.