Bogaci Włosi ukrywają swoje dochody

Opublikowano: 22.01.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 714

„Włosi są podatkowymi Pinokiami” – tak publikacje raportu badaczy z uniwersytetu w Wenecji komentują media w Italii. Proceder zaniżania dochodów dotyczy przede wszystkim obywateli z najgrubszymi portfelami. Bogaci nie mają zamiaru uczcicie płacić podatków.

We Włoszech od ponad dwudziestu lat trwa systematyczne wycofywania się państwa z kolejnych obszarów polityki społecznej. Likwidowanie są zasiłki i inne instrumenty polityki socjalnej, znoszone są osłony ochronne na rynku pracy. Prywatyzacja służby zdrowia, najpierw pełzająca, obecnie nabrała już rozmachu. W 2016 roku Włosi wydali na odpłatne usługi medyczne 35 miliardów euro. To dwa razy więcej niż pięć lat wcześniej. Kolejne rządy – najpierw Silvio Berlusconiego, potem socjaldemokraty Matteo Renziego tłumaczyły, że dochody budżetowe nie pozwalają na utrzymanie pełnego wachlarza świadczeń publicznych. Dzięki raportowi weneckich naukowców, dowiedzieliśmy się, kto ponosi za to współodpowiedzialność.

132 miliardy euro – to łączna kwota, jaką włoscy bogacze ukrywają przed fiskusem. Raport ukazał się na stronie internetowej Senatu. Swoje dochody zaniża co czwarty obywatel, jednak większość oszustów mieści się w grupie zarabiających rocznie ponad 60 tysięcy euro. Przekrętów dopuszczają się zarówno pracownicy osiągający wysokie wynagrodzenia na korporacyjnych umowach, jak i osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Najbardziej kryminogenną grupą są obywatele deklarujący dochód powyżej 75 tysięcy euro. Według analityków z Wenecji większość z nich osiąga w rzeczywistości przynajmniej 100 tysięcy euro. Różnica jest ukrywana poprzez niewystawianie faktur za usługi czy wpisywanie, koszty działalności fikcyjnych wydatków, a także, w przypadku potężniejszych graczy, tzw. optymalizację podatkową, czyli zlecanie podwykonawstwa wycenionego na wysokie kwoty spółkom zarejestrowanym w rajach podatkowych. Włosi zatajają również wpływy z wynajmu nieruchomości. Rocznie budżet państwa traci na tym procederze 14,7 mld euro.

Łącznie włoskie państwo traci na oszustwach podatkowych 38 mld euro rocznie. To znacznie więcej niż wynosiły wartości podane w poprzednich opracowaniach.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.