Bloki z wielkiej płyty czeka piękna przyszłość

Opublikowano: 30.05.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 781

Siedem miliardów złotych otrzymają samorządy na remonty i unowocześnienie bloków z wielkiej płyty. Antykomunistyczny rząd docenia w ten sposób wielkie dziedzictwo Polski Ludowej.

Spółdzielnia mieszkaniowa z Wrocławia zawnioskowała o dotacje na zainstalowanie paneli słonecznych na dachach PRL-owskich budynków. Pieniądze otrzymała, inwestycja rozpocznie się już niebawem. W jej ślad mają pójść kolejne osiedla w polskich miastach. To jednak nie koniec. Ministerstwo infrastruktury i rozwoju zapowiedziało uruchomienie programu odnowy i ulepszenia budownictwa z wielkiej płyty.

Na ten cel mają zostać przeznaczone poważne pieniądze. 7 miliardów złotych będą miały do dyspozycji gminy, które zechcą wziąć udział w programie remontowym. Rząd zapowiedział, że dorzuci 50 proc. do każdej inwestycji, która ma podnieść jakość i efektywność energetyczną budownictwa z drugiej połowy XX wieku. Jeśli dany budynek jest wpisany na listę zabytków, wówczas dofinansowanie wyniesie 60 proc.

Ponadto, środki będą przekazywane inwestorom, który podejmą się instalacji w budynkach z wielkiej płyty systemów odnawialnych źródeł energii. W większości przypadków będą to ogniwa fotowoltaiczne. W takich przypadkach premia termomodernizacyjna wyniesie nie 16, a 21 proc. wartości przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Pieniądze na ten cel mają otrzymywać nie również same spółdzielnie mieszkaniowe, w którym gmina jest większościowym udziałowcem. Cel? Zwiększenie efektywności energetycznej, podniesienie jakości życia, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń i ograniczanie ubóstwa energetycznego.

Łączną wartość inwestycji w bloki z wielkiej płyty szacuje się na 25 mld złotych, z czego rząd wyłoży ok. 7 mld.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem mieszkańcom wielkiej płyty zostanie zagwarantowane bezpieczeństwo na kolejne stulecie. „W najbliższym czasie pokażemy sposoby administrowania, zarządzania tymi budynkami, aby przez kolejne 100 lat nic się z nimi nie działo” – powiedział Artur Soboń, zastępca szefa resortu inwestycji i rozwoju.

Wyszydzana przez lata jako dziedzictwo biednego PRL, wyśmiewana ze względu na estetykę i rzekomo niską trwałość wielka płyta powraca dziś do łask i jest doceniana zarówno przez mieszkańców, jak i antykomunistyczny rząd. Bloki nie tylko nie zamierzają popadać w ruinę, ale również biją jakością na głowę potiomkinowskie osiedla prywatnej deweloperki.

Autorstwo: Piotr Nowak
Zdjęcie: Arcaion (CC0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. smerf 30.05.2019 23:21

    Brawo Wy!
    Niech zyje tow. E. Gierek!
    Moje wielkoplytowe osiedle bedzie jak z roku 1976!

  2. Aida 31.05.2019 07:43

    Antykomunistyczny rząd docenia w ten sposób wielkie dziedzictwo Polski Ludowej.
    Wyszydzana przez lata jako dziedzictwo biednego PRL, wyśmiewana ze względu na estetykę i rzekomo niską trwałość wielka płyta powraca dziś do łask i jest doceniana zarówno przez mieszkańców, jak i antykomunistyczny rząd. Bloki nie tylko nie zamierzają popadać w ruinę, ale również biją jakością na głowę potiomkinowskie osiedla prywatnej deweloperki.

    Nie doszukiwałabym się tutaj jakiś szczytnych idei. Mieszkają tam ludzie, więc trzeba dbać o te budynki. Spółdzielnie mieszkalne też chcą iść z duchem czasu, tym bardziej, że reprezentują mieszkańców, stąd panele słoneczne itp.

  3. Fenix 31.05.2019 09:12

    E. Gierka ku pamięci , jego chwale !

  4. polach 31.05.2019 10:31

    „W najbliższym czasie pokażemy sposoby administrowania, zarządzania tymi budynkami, aby przez kolejne 100 lat nic się z nimi nie działo”

    🙂 100 lat 100 lat 😛 dobre żarty ale ma gość fantazję:) Panele słoneczne mają żywotność około 30-40 lat w najlepszym wypadku:) i “nieRząd” nic nie daje tylko rozdziela to co dostał od NAS i samo rozdzielanie kosztuje nas majątek.

  5. emigrant001 31.05.2019 11:08

    Gierek zbudował mieszkania dla 12 mln ludzi w dziesięć lat. POPIS nie zrobił tego w trzydzieści.
    między innymi dlatego wyjechało 2,5 mln Polaków. Prawie tyle ilu zginęło na ostatniej wojnie.
    W TVPIs same sukcesy, tylko obywatele na sukces nie zasługują, bo są za głupi, aby to słowo zrozumieć.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.