Blokada transportu ropy z Arktyki

Opublikowano: 02.05.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1075

Grupa 80 aktywistów i aktywistek Greenpeace oraz flagowy statek Greenpeace Rainbow Warrior wzięli udział w akcji powstrzymania tankowca Mikhail Ulyanov przed rozładunkiem pierwszego transportu arktycznej ropy pochodzącej z platformy należącej do Gazpromu. Wśród protestujących jest sześcioro Polaków, w tym Tomasz Dziemianczuk.

Aktywiści wezwali do zakazu odwiertów ropy na morskich obszarach Arktyki. Na burcie tankowca został namalowany napis „No Arctic Oil” (Nie dla ropy z Arktyki). Grupa aktywistów na pontonach wpłynęła pomiędzy statek a nabrzeże, by uniemożliwić jago zacumowanie.

„Po wyjściu z aresztu mówiłem, że nie możemy dać się zastraszyć. Ropa z Arktyki nie może być okupiona gwałtem, przemocą i bezmyślnym dążeniem do maksymalizacji profitów. Po wydarzeniach na Ukrainie i naszym aresztowaniu we wrześniu ubiegłego roku, traktuję tę sprawę bardzo osobiście. Z jednej strony nie chce dopuścić do dewastacji Arktyki, ale teraz widzę, że równie ważny jest mój sprzeciw przeciwko kupowaniu ropy od autorytarnych rządów. Rosyjskie pieniądze ze sprzedaży ropy i gazu trafia do armii, która wcześniej czy później wywołała kolejną wojnę. Jako aktywista Greenpeace jestem zarówno przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego, jak i przeciwko wszelkim działaniom wojennym na świecie” – powiedział Tomasz Dziemianczuk, jeden z 30 osób, które w ubiegłym roku spędziły ponad dwa miesiące w rosyjskim areszcie po pokojowej akcji na rzecz Arktyki.

W zeszłym tygodniu, prezydent Władimir Putin ogłosił podczas rozmowy telefonicznej z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem, rozpoczęcie pierwszego transportu ropy z platformy Prirazłomnaaja. Zarówno Gazprom jak i Rosneft, rosyjskie firmy państwowe, podpisały umowy z takimi gigantami paliwowymi jak Shell, BP, ExxonMobile czy Statoil na eksploatacje złóż w Arktyce.

„Zrobimy wszystko, żeby plany ekspansji takich firm jak Gazprom przeszły do historii jako porażka. Dotyczy to wszystkich firm naftowych, nie tylko rosyjskich. Chodzi nie tylko o uwolnienie się z energetycznej smyczy Kremla, ale również ograniczenie dominacji przemysłu paliw kopalnych w gospodarce czy demokracji. Uzależnienie od tych paliw doprowadziło nas do obecnej, niebezpiecznej sytuacji i zamiana jednego paliwa kopalnego na inne nie wyciągnie nas z kryzysu” – powiedział Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska.

Greenpeace podkreśla, że najlepszym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy jest rozwój energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii (OZE), wspieranej działaniami służącymi poprawie efektywności energetycznej. Dodatkowymi argumentami przemawiającymi na korzyść inwestowania w OZE jest powstanie nowych miejsc pracy, znaczące zmniejszenie emisji CO2, które w efekcie zmniejszy zewnętrzne koszty rozwoju sektora energetycznego ikoszty importu paliw oraz zwiększy korzyści gospodarcze w perspektywie regionów.

Źródło: Greenpeace Polska


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. smerf 02.05.2014 14:44

    Akcje Greenpeace-u są zazwyczaj mądre i pożądane, zwłaszcza gdy mają za cel ochronę środowiska naturalnego.
    W tym przypadku jednak akcję wymierzoną w blokadę wydobywania ropy na obszarze Arktyki uważam za głupią i naiwną. A już wypowiedź T. Dziemianczuka świadczy wybitnie o jego typowej prywacie i osobistej ansie do W. Putina.
    Może niech teraz Greenpeace Polska zaprotestuje przeciwko dalszemu ograniczaniu eksploatacji złóż węgla kamiennego na Śląsku, bo to przecież powoduje, że sprowadzany jest do Polski tańszy węgiel zza Uralu, a zatem bogaci się W. Putin i spółka…
    P. Dziemiańczuk Rejtanem? Już wystarczy nam jeden w postaci… T. Adamka.

  2. aZyga 02.05.2014 16:46

    Akcje ekoterrorystów, są zazwyczaj głupie, ale ślepej kurze też czasem trafi się ziarno ;p

  3. niewolnik 03.05.2014 00:07

    Ciekawe że Greenpeapace atakuje tylko Rosjan.

  4. pablitto 03.05.2014 11:14

    nie jestem fanem Greenpeace’u – ale zauważę jeno, że powyższe 4 komentarze to nieprawdziwe brednie.

    Tymczasem produkcja w ENERGETYCZNIE UZALEŻNIONYM kraju energii z OZE przez obywateli powinna być traktowana jak patriotyczny obowiązek, ale niestety w naszym targanym rozmaitymi globalnymi interesami i agenturami kraju postawa ta – mimo, że oczywista i logiczna – jakoś nie może znaleźć normalnej realizacji, jak dzieje się to w wielu krajach Europy – głównie skandynawskich (tam to po prostu JEST patriotyczny obowiązek, i tak m.in. objawia się nowoczesny patriotyzm) -o np. Niemczech taktownie nie wspomnę, bo ich OZE to prawie zapotrzebowanie energetyczne Polski, czy np. Hiszpanii, gdzie instalowanie OZE jest od lat w prawie budowlanym (!) – jak ktoś nie wierzy – niech sam tam pojedzie i się rozejrzy. Oni nie potrzebowali jakiegoś putina czy dymiącego komina jakiegoś PB czy shella pod domem – po prostu sami to robią, i nikt nie musiał im tak d3bilnie prostych rzeczy tłumaczyć.

    PS. i do tego mają setki tysięcy miejsc pracy, zamiast napierać na kasie w globalnych sieciach i kupować kopalne paliwo od korporatokracji czy innych reżimów. Nasze marionetki w tzw. rządzie oczywiście nieprędko będą realizować interesy obywateli naszego kraju – co nie zmienia faktu, że technologia tak poszła do przodu (mimo, że to wciąż jedna noga w średniowieczu) – że produkcja/harvesting energii (na kilkadzieisąt sposobów) jest już stosunkowo łatwe i tanie porównując do tego, co było 20, 50 lat temu. Niestety u nas – jak to zwykle bywa – lemingi obudzą się dopiero kiedy jakiś putin odłączy im gaz, czy pierdyknie jakiś Nordstream z@sryw@jąc pół Bałtyku, albo kiedy pod domem leminga ktoś założy jakąś hałdę kopalnego badziewia czy innych fosforanów…

    Podziwiam myślenie i świadomość np. Duńczyków, Islandczyków… których w tym sensie od myślenia przysłowiowego Kowalskiego dzielą czasem lata świetlne – mimo, że to zaledwie kilka h drogi stąd…

  5. 23 03.05.2014 19:20

    100% racji

  6. aZyga 03.05.2014 20:19

    @pablitto może pokaż, gdzie napisałem nieprawdę .

  7. smerf 08.05.2014 00:04

    O. Jędrzejczak i M. Żurawski to niewątpliwie bystrzaki:

    http://wiadomosci.onet.pl/kraj/wpadka-jedrzejczak-i-zurawskiego-na-pytania-o-ue-odpowiadaja-nie-wiem/s2dwn

    Podobnie jak imć T. Adamek (ofiara obróbki mózgu podczas krótkotrwałej przygody na ringu).

    Zagwostka:
    Dlaczego TVP zleca badania obibokom z takich tworów jak np. Pentor czy OBOP, by przepytali Polaków pod kątem ich preferencji wyborczych? A potem publikują słupki lub wykresy, by unaocznić nam, jakież to partie znalazłyby się w polskim parlamencie, czyli Sejmie i, tfu, “świątyni bezproduktywnego dumania”, czyli Senacie.
    A przepraszam bardzo: 25 maja 2014 r. to będą w Polsce wybory do Sejmu i Senatu czy do Parlamentu Europejskiego?
    No chyba, że te sondaże są pod wybory samorządowe zaplanowane na 16.11. 2014 r. …

    P.S. T. Dziemianczuk na prezydenta (o kurna, a kiedyż to te wybory prezydenckie będą? Czyż nie dopiero w roku 2015?)

    P.S.2 aZyga. Daj spokój. Nie ma co się gorączkować. Nasi adwersarze “są mądrzejsi”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.