Blisko Ziemi przeleci gigantyczna asteroida Phaeton

Opublikowano: 06.12.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1150

Asteroida 3200 Phaethon to ciało niebieskie o średnicy około siedmiu kilometrów, które szybko zbliża się do Ziemi. Jej prędkość przekracza 100 tysięcy kilometrów na godzinę, a NASA zakwalifikowało ten obiekt jako „potencjalnie niebezpieczny”. Phaeton charakteryzuje się brakiem stabilnej trajektorii, co czyni go dodatkowo nieobliczalnym.

Większość naukowców uważa, że ogromna asteroida spokojnie przeleci obok naszej planety. „Blisko Ziemi ciągle przechodzą różne obiekty, ale nie tak duże jak Phaeton. Ten przejdzie od nas oczywiście wystarczająco daleko aby nie było warto się o niego martwić” – powiedział astronom URA.RU Vladilen Sanakojew.

Według specjalistów, w perygeum obiekt znajdzie się w dniu 16 grudnia br. około 22:00 czasu uniwersalnego. Znajdzie się wtedy w odległości 5,8 miliona kilometrów od powierzchni Ziemi. Tak duże ciało niebieskie nie przelatuje zbyt często. Ostatnio, 10 lat temu, kiedy podobne ciało zbliżyło się do Ziemi, przeleciało znacznie dalej, bo w odległości aż 18,1 miliona kilometrów.

Gdy 3200 Phaethon zbliży się do naszej planety, nie będzie tam sam. Naukowcy uważają, że to ta asteroida jest głównym ciałem niebieskim deszczu meteorów zwanych Geminidami. Oznacza to, że będą mu towarzyszyły “spadające gwiazdy”. Geminidy rozpoczynają się 7 grudnia, a kończą 17. Maksimum roju przypadnie 13 grudnia, kiedy będzie można oglądać 100 do 120 meteorów na godzinę. Niektóre z nich mogą być całkiem dużymi bolidami, emitującymi podczas wchodzenia w atmosferę jasne światło.

Specjaliści zauważają, że Phaethon ma tylko połowę masy jaką miała wielka asteroida, która uderzyła w Ziemię 65 milionów lat temu. Rzekomo to właśnie w wyniku tej katastrofy wymarły dinozaury, a klimat na planecie znacznie się zmienił, umożliwiając ekspansję ssaków.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Szwęda 06.12.2017 15:50

    Walnięcie Phaethona w Ziemię być może ocaliłoby trochę żywych gatunków od wyginięcia, którego przyczyną jest człowiek…

  2. piosk2 07.12.2017 08:04

    nie dało by się do niego doczepić jakiejś sondy ? tak daleko odlatuje moglibyśmy mieć ciekawy punkt obserwacji z niego.

  3. donkey 07.12.2017 12:44

    @piosk2
    Podejrzewam, że byłby problem z dogonieniem tej asteroidy, bo wylądować pewnie dali by radę.

  4. Szwęda 07.12.2017 18:48

    Rozumiem, że zwrot “blisko ziemi” to jest po to żeby znacząco zwiększyć ilość osób, które klikną tytuł w celu przeczytania artykułu!?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.