Blisko 80% koncesji na metale oddano obcemu kapitałowi

Opublikowano: 02.06.2019 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 213

Blisko osiemdziesiąt procent powierzchni koncesyjnej w Polsce na metale zostało oddane obcemu kapitałowi, powiedział wiceminister środowiska i główny geolog Mariusz Orion Jędrysek. Podkreśla on również, że niektóre koncesje zostały przyznane wbrew interesom państwa, co wzbudza zdziwienie oraz pytanie o poprawność procesu przyznawania koncesji. Osoby zainteresowane tą tematyką wspominają o korupcji oraz wyprzedaży Polskich złóż za czasów koalicji PO-PSL.

Dowiadujemy się również, że wstępne analizy obejmują proces przyznawania koncesji na poszukiwania, niemniej jednak zostały one wydane w taki sposób, że ostatecznie muszą dawać koncesje na eksploatację. Jest rzeczą zadziwiającą, iż niektóre koncesje przyznawano inwestorom z za granicy, po mimo tego, że do przetargu stawały także polskie firmy, które po mimo walki w sądzie przegrywały prawo do otrzymania koncesji, którą notabene przyznawano inwestorom zagranicznym.

„Niektóre z tych koncesji zostały wydane w mojej opinii w sposób zupełnie sprzeczny z interesem skarbu państwa. Pojedyncze koncesje bardzo proszę, ale wtedy, kiedy zostaną udokumentowane złoża, pokazane, że firma inwestuje, dopiero następne koncesje powinny być wydawane i najlepiej w formie przetargu” – Mariusz Orion Jędrysek.

Za przykład najbardziej spornej sprawy, którą Jędrysek nazywa kuriozalną, określa wydaną koncesję na złoże miedzi Bytom Odrzański. W tej sprawie KGHM Polska Miedź walczyła o przyznanie koncesji z kanadyjską spółką Leszno Copper, jednak ostatecznie koncesję otrzymała spółka z Kanady. Zdaniem głównego Polskiego geologa, podobnie w dość dziwny sposób wydano niektóre koncesje w okolicach Olkusza.

„Chcę, żeby powstała służba geologiczna, będzie ona wydzielona z Państwowego Instytutu Geologicznego, tu nie będzie żadnych zwolnień. Tu chodzi o to, żeby jedni, którzy będą pracowali w służbie, mieli przede wszystkim obowiązki względem państwa, bez stricte obowiązków naukowych, jak konieczność habilitacji. Natomiast będzie jednostka naukowa dalej taka, jaka jest – Państwowy Instytut Badawczy i Państwowy Instytut Geologiczny (PIG-PIB), który będzie wykonywał zlecenia naukowe dla państwowej służby geologicznej” – Mariusz Orion Jędrysek.

Wiceminister Środowiska podkreślił również, że nowo powołana służba będzie: „Tą częścią, która będzie gromadziła, przetwarzała, zdobywała informację geologiczną i powodowała, że państwo w oparciu o tę informację będzie mogło podejmować odpowiednie decyzje”. Jędrysek zapowiedział wprowadzenie licznych zmian w polskim prawie geologicznym. Ponadto skrytykował rząd PO-PSL za działania w dziedzinie gazu łupkowego: „Niestety wydano wszystkie koncesje w sposób dowolny, nie zmieniając prawa w odpowiedni sposób, nie powołując organu państwa, który by to nadzorował, czyli polskiej służby geologicznej, co spowodowało, że inwestorzy przestali poszukiwać gazu łupkowego i zaczęli spekulować.”

Reasumując ten temat wiele osób może odczuwać zdziwienie i zażenowanie w jak łatwy sposób pozbywano się prawa do ojczystych złóż metali. Jeżeli jednak spojrzymy na działania prowadzone przez rząd PO-PSL to wówczas wyprzedaż koncesji na wydobywanie złóż metali na terenie Polski zagranicznym firmom wpisuje się w szeroko zakrojoną agendę wyprzedaży Rzeczpospolitej zagranicznym wpływom.

A więc, sprzedawano polskie banki, kolej linową, liczne przedsiębiorstwa produkcyjne, przymierzano się także do sprzedaży polskich lasów państwowych oraz firmy LOT. Rząd Donald Tuska przeprowadził grabież miliardów oszczędności z OFE, bez mrugnięcia okiem. Po za granice Polski wyprowadzono kilkaset miliardów złotych. Tego typu przykładów można by wymieniać wiele, jednak tutaj już nie chodzi o to by się licytować, ale by ukazać dramatyczną sytuację Rzeczpospolitej w czasie rządów Liberałów i posłów PSL.

Źródło: Globalne-Archiwum.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 8, średnia ocena: 4,50 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Każdy uważający się za Polaka, który przyłożył rękę do rozbioru Polski, powinien ponieść najwyższą karę, a przedtem powinny też nastąpić odpowiednie zmiany w prawie karnym i za najcięższe przestępstwa przeciwko narodowi polskiemu powinna być kara śmierci!

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Koncesje można dać a potem cofnąć.