Błaszczak oszukał emerytowanych funkcjonariuszy?

Federacja Związków Służb Mundurowych jest oburzona faktem, że minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak konsultował w nimi zupełnie inny projekt ustawy niż ten, który kilka dni temu przedstawił rządowi.

Tzw. ustawa dezubekizacyjna miała zagwarantować wpływy do budżetu poprzez obniżenie do standardowej stawki specjalnych emerytur byłych funkcjonariuszy dawnej Służby Bezpieczeństwa za PRL. Takie ustalenia czynił Mariusz Błaszczak podczas lipcowych konsultacji społecznych. Założenie było takie, że obniżeniu nie ulegną emerytury tych pracowników MSWiA oraz służb specjalnych, którzy pracowali już w po 1990 roku, po zmianie ustroju.

Okazuje się jednak, że obniżeniu ulegną emerytury wszystkich funkcjonariuszy, którzy w PRL zaczęli swoją karierę, niezależnie od tego, że kontynuowali ją już w innym trybie administracyjnym. W projekcie ustawy, jaką Mariusz Błaszczak przedstawił w ostatnich dniach rządowi, są zapisy, które mówią o obniżeniu tych świadczeń do wysokości standardowej polskiej emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czyli 2 tys. zł brutto. Obniżeniu ulec mają też renty inwalidzkie (do 1,7 tys. zł) oraz rodzinne po funkcjonariuszach zmarłych na służbie (do 1,5 tys. zł).

Ustawa w swoim pierwotnym brzmieniu miała zakładać obniżenie emerytur 3 do 3,5 tysiącom osób, ale teraz dotknie dziesięć razy tyle — świadczenia specjalnie odbierze się 32 tysiącom emerytów. Rząd zapewne się ucieszy — przy założeniu, że wpływy do budżetu z planowanych 120 skoczą do 500 mln zł.

Federacja Związków Służb Mundurowych napisała list do prezydenta Andrzeja Dudy, zwróciła się także do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Zwracają uwagę na niekonstytucyjność rozwiązań proponowanych przez MSWiA.

Przypominają, że Trybunał Konstytucyjny raz już podważył legalność takich działań za rządów koalicji PO-PSL: „Służba w organach suwerennej Polski po roku 1990 traktowana jest jednakowo, bez względu na to, czy dany funkcjonariusz uprzednio pełnił służbę w organach bezpieczeństwa Polski Ludowej, czy też nie” — napisali sędziowie w opinii do projektu ustawy dezubekizacyjnej za poprzedniego rządu. Federacja nie wyklucza skierowania zapytanie do TK również i w tym przypadku.

Autorstwo: Julia Baranowska
Zdjęcie: Adrian Grycuk (CC BY-SA 3.0)
Źródło: pl.SputnikNews.com