Blair ma zostać odznaczony

Opublikowano: 03.01.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1253

Tony Blair znalazł się na liście kandydatów do odznaczenia Wielce szlachetnym Orderem Podwiązki przez królową Elżbietę. W sieci internetowej pojawiła się już petycja przeciwników przyznania najwyższego orderu brytyjskiego byłemu szefowi tamtejszego rządu. Blairowi wypomina się bowiem udział w uzasadnionej kłamstwami wojnie w Iraku.

Wielce szlachetny Order Podwiązki jest najważniejszym orderem i zarazem trzecim najważniejszym odznaczeniem w Wielkiej Brytanii, ustanowionym w 1348 roku przez króla Edwarda II. Królowa przyznaje je obecnie osobom zasłużonym za wybitną służbę publiczną i osiągnięcia. Otrzymują ją więc regularnie byli szefowie brytyjskiego rządu.

Na tegorocznej liście trzech osób do odznaczenia znalazł się premier Wielkiej Brytanii w latach 1997-2007. Spekuluje się, że Blair zostanie mianowany Rycerzem Towarzyszem Najszlachetniejszego Orderu Podwiązki w czerwcu podczas specjalnej uroczystości w zamku Windsor.

Były brytyjski premier przez cały weekend dziękował królowej za wyróżnienie. Podkreślił, że pełnienie funkcji szefa rządu było wielkim zaszczytem, a ponadto podziękował on wszystkim swoim współpracownikom.

Nominacja wywołała jednak spore kontrowersje wśród brytyjskiego społeczeństwa, bez względu na istniejące na Wyspach Brytyjskich podziały polityczne. W sieci pojawiła się nawet petycja przeciwko przyznaniu Blaierowi wspomnianego orderu, pod którą w kilka godzin podpisało się 80 tysięcy osób.

Dawnemu przewodniczącemu Partii Pracy zarzuca się udział w zbrodniach wojennych na terytorium Iraku. Wielka Brytania przyłączyła się zresztą do kampanii rozpoczętej przez Stany Zjednoczone, dotyczącej rzekomego posiadania przez Irakijczyków broni masowego rażenia.

Konserwatywne media przypomniały raport sir Johna Chilcota z 2016 roku, który wskazywał między innymi na przeszacowanie zagrożenia ze strony Iraku, niepodjęcie działań pokojowych na rzecz jego rozbrojenia czy zignorowanie łatwych do przewidzenia, niestabilizujących region efektów interwencji w tym kraju.

Na podstawie: TheGuardian.com, BBNews.uk
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Irfy 03.01.2022 19:39

    Można jedynie wzruszyć ramionami i przejść nad tym faktem do porządku dziennego. Zasada jest bowiem prosta. Wszelkie “Wielce szlachetne ordery” od zarania dziejów przyznawane były rozmaitym wielce nieszlachetnym kanaliom. Honorowanie najwyższymi orderami rzadko ma też cokolwiek wspólnego z zasługami pożytecznymi dla ogółu społeczeństwa. Za to zawsze wiąże się z poważnymi zasługami dla tego, kto dane odznaczenie przyznaje.

    Ewentualnie mogą to być zasługi szefa / pryncypała osoby dekorowanej. Albo jakieś inne, bliżej niesprecyzowane zasługi, czyli ordery przyznawane są na polityczne zamówienie. W tym wypadku Blair zasłużył się pewnie jakimś brytyjskim oligarchom, którzy szepnęli królowej słówko o tym, że trzeba Blaira odznaczyć. Zresztą, o czym w ogóle mówimy? Przecież francuska “Legią Honorową” i brytyjskim “Orderem Łaźni” uhonorowano takiego poczciwinę jak radziecki marszałek Koniew. Który tak tkliwie groził pancernym paluszkiem Węgrom w 1956 roku. I wyrażał bardzo ogniste zaniepokojenie ich godną pożałowania postawą…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.