Biznes chce uniknąć ozusowania umów

Opublikowano: 24.03.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2344

Ponad 84 proc. pracodawców jest przeciwko ozusowaniu umów zleceń i o dzieło. Według przecieków ma to być jeden z punktów Nowego Ładu, który niebawem zaproponuje rząd.

Według badania przeprowadzonego przez Business Center Club, a przytaczanego przez portal biznes.interia.pl, zdaniem 8 na 10 pracodawców, w przypadku istnienia wielu umów u jednej osoby (tzw. zbiegu umów), powinna być oskładkowana jedna umowa, a nie wszystkie. Pracodawcy zasłaniają się przeświadczeniem, że umowa o pracę musi się czymś różnić od innych umów i być oskładkowana jako jedyna.

Jak w polskich firmach przedstawia się rozkład form zatrudnienia? Dość zaskakująco – tylko u 7,9 proc. badanych nie są praktykowane inne umowy poza umowami o pracę. W 63,2 proc. firm istnieją zarówno umowy zlecenia, jak i umowy o dzieło, w 36,8 proc. – umowy z osobą prowadzącą działalność gospodarczą, w 26,3 proc. tylko umowy zlecenia, a w 5,3 proc. wyłącznie umowy o dzieło.

Jeśli umowy cywilnoprawne zostaną oskładkowane, to utrzymanie poziomu wynagrodzenia objętych nimi osób zagwarantowało tylko… 18,4 proc. badanych firm.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Radek 25.03.2021 03:32

    Chyba w ogóle trzeba by ZUS usunąć. Pobiera składki całe życie, a w razie choroby, to porada telefoniczna, albo się wypchaj i wpadnij na badania za miesiąc. Emerytura nie wiadomo jaka będzie. W sumie wiadomo – jak łaskawy Pan ustali w sejmie. Lepiej gdyby zamknęli ten niepotrzebny urząd a podstawową emeryturę wypłacali wszystkim obywatelom z tego co zabrali w podatkach. Po co dodatkowe urzędy zuso-podatkowe? A rozszerzoną każdy będzie sobie dodatkowo wpłacał na fundusze emerytalne.

  2. janpol 03.04.2021 14:13

    Kiedy dotrze do ludzi, że ten cały system ZUS to złodziejstwo i szykany poskomunistycznego mafijnego rządu i kajdany dla przedsiębiorczości. Nie mam NIC przeciwko temu aby opodatkować WSZYSTKIE rodzaje umów (oczywiście jeżeli suweren, który zrozumie swoja rolę i odzyska realną, demokratyczną władzę i ustali, że podatki bezpośrednie są zasadne, bo ja prywatnie uważam, że są BEZZASADNE (!!!) i tylko podatki pośrednie są sprawiedliwe) ale na logicznych zasadach, czyli dochody na poziomie minimum socjalnego są WOLNE od WSZELKICH podatków a wyższe opodatkowane wg racjonalnej i logicznej skali.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.