Bisfenol A wchłonięty przez skórę jest dłużej usuwany z organizmu

Opublikowano: 12.09.2017 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 671

Bisfenol A (ang. bisphenol A, BPA) wchłaniany przez skórę z papieru termicznego, np. paragonów czy wydruków z bankomatu, jest dłużej usuwany z organizmu.

By zbadać farmakokinetykę po ekspozycji skórnej, naukowcy z Uniwersytetu Alberty i Uniwersytetu Sztokholmskiego przeprowadzili eksperyment z udziałem 6 mężczyzn. Najpierw panowie mieli przez 5 minut potrzymać w dłoni niby-paragon (znajdowało się na nim odpowiednie stężenie bisfenolu A znakowanego deuterem – BPA-d16) i po 2 godzinach umyć ręce. Stężenie wolnego i całkowitego BPA-d16 monitorowano w moczu (0-48 h) i w surowicy krwi (0,7,5 h).

Po tygodniu ochotnicy wracali do laboratorium, by zjeść ciastka z kilkoma mikrogramami bisfenolu. Zawartość BPA-d16 w ich moczu i surowicy monitorowano dokładnie tak samo, jak w przypadku wariantu z paragonem.

Jeden z badanych powtórzył ekspozycję skórną z wydłużonym czasem monitoringu – jego mocz analizowano przez 9, a surowicę przez 2 dni.

Okazało się, że po zjedzeniu ciastek z bisfenolem całkowite BPA-d16 było najwyższe po 5 godzinach, a związek był usuwany z organizmu w ciągu 24 godzin.

W przypadku trzymania paragonu stężenie BPA-d16 w moczu rosło linearnie przez ok. 2 dni. U circa połowy ochotników BPA-d16 był nadal wykrywalny po tygodniu.

U mężczyzny, który powtórzył ekspozycję skórną, BPA-d16 wykrywano w moczu przez 9 dni (linearne kumulatywne wydalanie zachodziło na przestrzeni 5 dni).

Generalnie proporcja wolnego BPA-d16 była wyższa po ekspozycji skórnej niż dietetycznej (wynosiła, odpowiednio, 0,71-8,3% vs. 0,29-1,4% całkowitego BPA-d16). W porównaniu do wchłaniania z pokarmów, absorpcja ze skóry wiąże się więc z wydłużoną ekspozycją i może prowadzić do większej proporcji wolnego (nieskoniugowanego) BPA w krążeniu układowym.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: MedicalXpress.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.