Biometryczna bezdotykowa identyfikacja na lotniskach

Opublikowano: 29.06.2022 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1262

Kanadyjska Agencja Usług Granicznych zidentyfikowała „ryzyko zagrażające prywatności” w systemie biometrycznym służącym do śledzenia podróżnych na lotniskach. Chodzi o mało nagłośniony projekt pilotażowy przeprowadzony na jednym z lotnisk w zeszłym roku.

Kanadyjska Agencja Usług Granicznych (CBSA) testowała proces, który umożliwiałby podróżującym samolotem „bezdotykowe” przejścia przez kanadyjskie lotniska podczas podróży do i z Kanady. W ramach procesu Chain of Trust nasza tożsamość zostałaby ustalona za pomocą kombinacji różnych technologii, dzięki czemu nie zachodziłaby konieczności interakcji z funkcjonariuszami straży granicznej.

Agencja chce wykorzystać innowacyjną, najnowocześniejszą technologię, aby sprostać rosnącej liczbie podróżnych, oczekiwaniom szybkiej odprawy, a także nieprzewidywalnym i złożonym zagrożenia bezpieczeństwa. Proces Łańcucha Zaufania wymagałby od podróżnych pobrania aplikacji na smartfon i utworzenia konta zawierającego unikalny identyfikator zbudowany na podstawie ich danych biometrycznych.

Na każdym etapie podróży – od rezerwacji lotu, przez uzyskanie karty pokładowej, po opuszczenie samolotu – dane podróżnego byłyby zbierane zdalnie i wykorzystywane do przyspieszenia odprawy podróżnego. Tuż przed lądowaniem podróżny tworzyłby e‑deklarację i podpisywał ją cyfrowo za pomocą biometrycznej identyfikacji twarzy. Po przybyciu urządzenia rozpoznawałyby daną osobę porównując biometryczną twarz do unikalnego identyfikatora podróżnego. Dane biometryczne „byłyby szyfrowane aby chronić prywatność wszystkich użytkowników”.

Innym kluczowym aspektem tego systemu jest uwolnienie funkcjonariuszy CBSA od rutynowych zadań administracyjnych, umożliwiając im skupienie się na identyfikowaniu i przechwytywaniu towarów i osób podwyższonego ryzyka. Tożsamość podróżnych byłaby uchwycona za pomocą kombinacji technologii, tak aby mogli oni przejść przez kolejne etapy swojej podróży bez konieczności interakcji z funkcjonariuszami straży granicznej.

CBSA ściśle współpracowała z innymi departamentami federalnymi nad tym rozwiązaniem. Różne firmy z sektora prywatnego pomogły w integracji technologii, a ekspertyza w zakresie biometrii pochodziła z Uniwersytetu w Ottawie. Rezultatem wdrożenia miałby być bezproblemowy proces podróży lotniczych z krótkim lub zerowym czasem oczekiwania.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.