Biologiczni rodzice nie są najważniejsi w Quebecku

Opublikowano: 25.04.2022 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1442

Ustawa C- 15, przyjęta jednogłośnie w czwartek w Zgromadzeniu Narodowym, w Quebecu obiecuje nadać priorytet dobru dzieci nad wszystkimi innymi względami, w tym interesami rodziców.

Nowe prawo ułatwi umieszczanie dzieci w pieczy zastępczej, anulując zasadę pierwszeństwa rodzicielskiego, która faworyzuje utrzymywanie dzieci w rodzinach biologicznych — nawet w przypadku zaniedbania i wykorzystywania.

Ustawa łagodzi również zasady poufności, umożliwiając udostępnianie władzom i opiekunom danych osobowych dotyczących dzieci.

Prawo dotyczy sytuacji, w których bezpieczeństwo lub rozwój małoletnich poniżej 18 roku życia jest lub może być zagrożone.

Zapewnienie dziecku jak najszybszego stabilnego środowiska będzie priorytetem rządu, nadrzędnym wobec zasady pierwszeństwa rodzicielskiego, gdy pracownicy socjalni lub sędziowie zostaną wzywani do decydowania o losie dzieci potrzebujących stabilnego środowiska. „Postawienie interesu dziecka na pierwszym miejscu, przed naturalną rodziną, przed interesem biologicznych rodziców” jest sednem reformy, powiedział premier Quebecu, François Legault, który określił uchwalenie ustawy jako historyczny moment.

Reformy w ustawie 15 były od miesięcy obiecywane przez rząd i są następstwem tragicznej śmierci w 2019 r. młodej dziewczyny w Granby, która była wielokrotnie wykorzystywana, mimo że jej sytuacja była monitorowana przez władze w „Direction de la protection de la jeunesse” (DPJ).

Dotychczasowe ustawodawstwo wymagało, aby „każda decyzja podjęta na podstawie tego prawa miała na celu zatrzymanie dziecka w środowisku rodzinnym”. Zmieniona wersja ustawy będzie teraz stanowiła, że „utrzymanie dziecka w środowisku rodzinnym musi być priorytetem, pod warunkiem że leży to w interesie tego dziecka”.

Jeżeli utrzymanie dziecka w najbliższym środowisku rodzinnym nie jest możliwe, alternatywą jest umieszczenie dziecka w towarzystwie osób uważanych za „istotne”, takich jak dziadkowie lub członkowie dalszej rodziny. Jeśli to również nie jest możliwe, władze muszą zaoferować dziecku środowisko „najbardziej zbliżone do środowiska rodzinnego”.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Zdjęcie: Thomas Hawk
Źródło: Goniec.net

5

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Baltazar Bombka 25.04.2022 12:06

    “Wszystkie dzieci Nasze są!” W nowej rzeczywistości ta piosenka nabiera nowego znaczenia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.