Binayak Sen pozostanie w więzieniu

Opublikowano: 11.02.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 902

INDIE. Sąd w stanie Chhattisgarh w Indiach nie zgodził się na zwolnienie za kaucją lekarza Binayaka Sena, obrońcy praw człowieka skazanego na dożywotnie więzienie za domniemane wspieranie maoistowskich rebeliantów i spiskowanie przeciw państwu. Sąd nie wyjaśnił dlaczego nie zgodził na zwolnienie Sena za kaucją.

Wyrok jest krytykowany przez indyjskich obrońców praw człowieka, a o zwolnienie skazanego lekarza apelowało w ostatnich dniach 40 laureatów nagród Nobla z całego świata. Adwokaci indyjskiego lekarza zapowiadają odwołanie się do sądu wyższej instancji zarówno w sprawie niesprawiedliwego ich zdaniem wyroku, jak orzeczenia sędziów stanowych z 10 lutego.

Organizacje występujące w obronie skazanego doktora twierdzą, iż wyrok jest efektem ujawniania przez Sena nadużyć, których dopuszczają się siły bezpieczeństwa na obszarach objętych maoistowską rebelią. Na terenach tych uwięziony leczył przez kilkadziesiąt lat ludność plemienną, a jednocześnie informował o łamaniu praw człowieka przez służby zwalczające rebeliantów.

Komentując drakońską karę wymierzonej lekarzowi Arundhati Roy (na zdjęciu), wybitna indyjska pisarka i działaczka na rzecz praw człowieka powiedziała: “To nie był wyrok. To była deklaracja przekonań, przesłanie i ostrzeżenie skierowane do innych”. Obrońcy praw człowieka w Indiach od dawna twierdzą, że służby bezpieczeństwa chcą uciszyć głos ugrupowań, które krytykują użycie siły wobec rebeliantów występujących w obronie uciskanych grup społecznych.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.