Bilans przemocy i przesiedleń w Kolumbii

Narodowa Organizacja Rdzennych Mieszkańców Kolumbii (ONIC) przedstawiła bilans wysiedleń i przemocy, które dotknęły autochtoniczne społeczności kraju w pierwszych dziewięciu miesiącach 2012 roku. Według zaprezentowanych danych, na przestrzeni kolejnych trzech kwartałów bieżącego roku przymusowymi przesiedleniami zostało objętych jedenaście tysięcy Indian.

W tym samym okresie zamordowano co najmniej 78 rdzennych mieszkańców Kolumbii, kolejne 47 osób przedstawiono jako osoby zagrożone, które uniknęły losu ofiar. ONIC większość przypadków przemocy przypisuje kolumbijskiej armii i grupom powstańczym operującym w interiorze.

Kolumbia zmaga się z konfliktem zbrojnym, którego ostatnia odsłona trwa nieprzerwanie od prawie pół wieku. W październiku 2012 roku kolumbijski rząd i Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC) rozpoczęły drugą rundę rozmów pokojowych. Rdzenna ludność Kolumbii z populacją ponad 1,3 mln osób, jest jedną z głównych ofiar długiego kryzysu politycznego.

Według analizy przygotowanej przez ONIC, ataki na rdzennych mieszkańców występują najczęściej na południowym-zachodzie i północnym-zachodzie kraju. W 2011 roku zanotowano 118 przypadków zabójstw Indian na tle wojny domowej i walki o wpływy gospodarcze. Wiele wskazuje, że w tym roku liczba ofiar wśród Indian może być większa. Tylko w październiku, czyli w miesiącu nie sklasyfikowanym w bilansie, zanotowano wzrost przemocy w miotanej przez konflikt północnej części departamentu Cauca.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: onic.org.co, Telesur, EBC
Dla „Wolnych Mediów”