Big Cyc wzbudza kontrowersje „Makumbą”

Opublikowano: 02.06.2021 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1849

Udział w setkach akcji „antyrasistowskich” i nagrywanie płyt o „moherowych beretach” z Prawa i Sprawiedliwości nie wystarczyły. Zespół Big Cyc jest krytykowany za udział w akcji polskich misjonarzy w Republice Południowej Afryki. Tamtejsze dzieci nagrały bowiem nową wersję jednego z największych hitów lat dziewięćdziesiątych, czyli piosenki „Makumba”.

Utwór oryginalnie ukazał się na płycie „Z gitarą wśród zwierząt” w 1996 roku. Z miejsca stał się radiowym hitem, zarówno z powodu warstwy muzycznej, jak i prześmiewczego tekstu. Big Cyc, znany ze swojego udziału w politycznie poprawnych akcjach, chciał bowiem wyśmiać polskich „rasistów”. W teledysku wystąpił zresztą mieszkający w Polsce trener fitness pochodzący z Mozambiku.

Teraz w piosenkę tchnięto drugie życie. Wszystko za sprawą udziału zespołu Krzysztofa Skiby w akcji wsparcia szkoły dla dzieci w Republice Południowej Afryki, prowadzonej przez Fundację AKEDA i brata Benedykta Pączka. Big Cyc wspomógł tym samym zbiórkę na budynek szkoły, nagrywając nową wersję „Makumby” wraz z miejscową African Music School. Na teledysku do piosenki widać między innymi afrykańskie dzieci, które wybierają „instrumenty zamiast broni” w zgodzie z hasłem akcji.

Nie wszystkim jednak spodobała się ta forma wsparcia. Krytycy Big Cyca zauważają, że nowa wersja „Makumby” jeszcze bardziej wzmacnia „rasistowskie stereotypy” na temat biednej Afryki. Nowy tekst mówi między innymi o „przyjeździe białasa”, który „nas nauczył, by w naszej dłoni znalazł się instrument zamiast broni”. Z tego powodu zespół został rytualnie skrytykowany, głównie przez tak zwanych „youtuberów”.

Sami muzycy odrzucają podobne oskarżenia. Rockmani twierdzą, że „to nie jest kraj dla dobrych ludzi”, bo „z każdej strony możesz dostać w łeb”. Big Cyc co prawda spodziewał się ataków, ale ze strony „narodowców i kiboli”, a nie „zwolenników lewej strony sceny politycznej”. Sam zmieniony tekst pierwotnej wersji piosenki miał być natomiast skonsultowany z czarnoskórymi nauczycielami i zaaprobowany jako mówiący o sytuacji afrykańskich dzieci.

Warto przypomnieć, że Big Cyc znany jest ze swojego udziału w „antyrasistowskich” akcjach firmowanych przez stowarzyszenie „Nigdy Więcej”. Utwory kapeli Skiby wielokrotnie pojawiały się więc na składankach „Muzyka przeciwko rasizmowi”. Od płyty „Moherowe berety” z 2006 roku zespół zajmuje się głównie krytyką PiS-u, występując między innymi na demonstracjach Komitetu Obrony Demokracji.

Na podstawie: Noizz.pl, Plejada.pl, Spidersweb.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Admin WM 02.06.2021 10:21

    Zauważyłem, że napisali słowa tak, aby nie było trudnych literek ą i ę.

  2. BANDZIORkaq 02.06.2021 20:08

    Afryka jest za i nie uważa tekstu za uwłaczający, gdzie więc jest problem? Problem jest w tym, że rasizm i antyrasizm to stan umysłu. To takie wazne-uszczęśliwiać i nobilitować na siłę. Murzynków, lgbt- niewiadomo co, tworzyć trzecia, piąta czy siedemnastą płeć. Szkoda, że jedyne co w ten sposób tworzą to podziały, nawet po tej samej stronie barykady.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.