Biesłan – 15 lat po tragedii

Trzydniowa straż pamięci poświęcona ofiarom ataku terrorystycznego na szkołę w Biesłanie w 2004 roku odbędzie się w Osetii Północnej – informuje rząd regionalny.

„1 września uroczystości żałobne rozpoczną się od dzwonka w szkole nr 1. Mieszkańcy i goście Osetii Północnej złożą kwiaty i wieńce, a wieczorem zapalą świece ku pamięci zmarłych. W ścianach zniszczonego gimnazjum odbędzie się msza. Tego dnia zostanie zorganizowana konferencja prasowa „Matki Biesłanu”. Na drugi dzień odbędzie się requiem za zmarłych” – głosi oświadczenie.

Według władz liturgia planowana jest na 3 września. O godz. 13:05 czasu lokalnego na placu szkolnym zabrzmią dwa dzwony – dokładnie o tej porze 15 lat temu doszło do eksplozji. Uczestnicy uhonorują pamięć ofiar minutą ciszy, po której uczniowie wypuszczą balony przy dźwiękach muzyki żałobnej.

„O godz. 13:40 odbędzie się procesja z portretami ofiar ze świątyni znajdującej się na dziedzińcu gimnazjum nr 1 do kompleksu memorialnego „Drzewo Boleści”. Ta data jest obchodzona w całej Rosji jako Dzień Solidarności w walce z terroryzmem” – głosi oświadczenie.

Oddział terrorystów liczący ponad 30 osób zaatakował szkołę nr 1 w Biesłanie rankiem 1 września 2004 roku podczas uroczystego apelu. Terroryści zapędzili do szkolnej sali gimnastycznej ponad tysiąc zakładników, w tym małe dzieci. Ludzi przetrzymywano w szkole przez trzy dni, nie dając im wody i jedzenia.

Około południa 3 września samochód z czterema pracownikami Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych podjechał do budynku szkoły, aby zabrać ciała mężczyzn zabitych przez terrorystów. W tej chwili w szkole rozległa się eksplozja, po której rozpoczęła się chaotyczna strzelanina, a dzieci i kobiety zaczęli wyskakiwać z okien i powstałą szczelinę w ścianie sali gimnastycznej.

Ofiarami tragedii padły 334 osoby, w tym 318 zakładników, z czego 186 to dzieci. Zginęło także dziesięciu pracowników Centrum Specjalnego FSB Rosji, dwóch pracowników Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych i 15 policjantów. Rannych zostało 810 zakładników, funkcjonariuszy sił specjalnych FSB, policji i wojska.

Źródło: pl.Sputniknews.com