Bieganie nie zawsze jest zdrowe

Opublikowano: 16.03.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 811

Naukowcy odkryli, że zamiłowanie do sportu, zwłaszcza biegania, nie zawsze przynosi korzyści naszemu ciału. Wyniki badań przeprowadzonych przez specjalistów zostały opublikowane w czasopiśmie „International Journal of Environmental Research and Public Health”.

Jan de Jonge i jego koledzy z Uniwersytetu Australii Południowej, Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven, uniwersytetów w Utrechcie oraz Amsterdamie (Niderlandy) przeprowadzili wywiady z 246 Holendrami w wieku od 19 do 77 lat, którzy uwielbiają biegać, ale nie robią tego profesjonalnie. Celem naukowców było sprawdzenie, w jaki sposób stosunek człowieka do joggingu wpływa na ryzyko kontuzji związanych z tym sportem.

Okazało się, że niektórzy badani byli uzależnieni od biegania, a całe ich życie zostało podporządkowane sportowi, co miało druzgocący wpływ na relacje z partnerami, przyjaciółmi i krewnymi.

„Maniakalna obsesja na punkcie wyników na bieżni prowadzi do tego, że ludzie „uzależnieni od biegania” nieustannie myślą tylko o nim, poświęcają cały swój wolny czas na trening, nie pozwalają ciału odzyskać siły, nadal biegają pomimo bólu nóg” – powiedział Jan de Jonge.

W rezultacie znacznie częściej mają kontuzje sportowe niż ci, którzy biegają spokojniej i rozsądniej, twierdzą naukowcy.

Ponadto uczestnicy, którzy biegali w umiarkowanych ilościach, czuli się bardziej komfortowo.

Co ciekawe, nastawienie ludzi do biegania zależy od ich wagi i wieku. Starsi biegacze rzadziej cierpią na obsesję na punkcie biegania i związane z tym kontuzje. Najbardziej „uzależnione od bieganie”, a tym samym cierpiące z powodu obrażeń, były osoby w wieku 20-34 lat, a zwłaszcza kobiety w tej grupie wiekowej.

Zdjęcie: skeeze (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Najwłaściwsza i najmniej szkodliwa forma ruchu dla człowieka to chodzenie, albo bardziej sportowa jego wersja szybki marsz najlepiej z kijami.

heretyk
Użytkownik
heretyk

@Szwęda nie nazywaj spacerowania z kijkami sportem, bo obok sportu to nawet nie stało.

Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Nie spacerowanie z kijami, tylko marsz z kijami i musiałbyś zobaczyć jak się naprawdę to robi a nie myśleć tylko o staruszkach (młodych i starych) ćwiczących staw łokciowy za ich pomocą.