Bieganie nie zawsze jest zdrowe

Opublikowano: 16.03.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 462

Naukowcy odkryli, że zamiłowanie do sportu, zwłaszcza biegania, nie zawsze przynosi korzyści naszemu ciału. Wyniki badań przeprowadzonych przez specjalistów zostały opublikowane w czasopiśmie „International Journal of Environmental Research and Public Health”.

Jan de Jonge i jego koledzy z Uniwersytetu Australii Południowej, Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven, uniwersytetów w Utrechcie oraz Amsterdamie (Niderlandy) przeprowadzili wywiady z 246 Holendrami w wieku od 19 do 77 lat, którzy uwielbiają biegać, ale nie robią tego profesjonalnie. Celem naukowców było sprawdzenie, w jaki sposób stosunek człowieka do joggingu wpływa na ryzyko kontuzji związanych z tym sportem.

Okazało się, że niektórzy badani byli uzależnieni od biegania, a całe ich życie zostało podporządkowane sportowi, co miało druzgocący wpływ na relacje z partnerami, przyjaciółmi i krewnymi.

„Maniakalna obsesja na punkcie wyników na bieżni prowadzi do tego, że ludzie „uzależnieni od biegania” nieustannie myślą tylko o nim, poświęcają cały swój wolny czas na trening, nie pozwalają ciału odzyskać siły, nadal biegają pomimo bólu nóg” – powiedział Jan de Jonge.

W rezultacie znacznie częściej mają kontuzje sportowe niż ci, którzy biegają spokojniej i rozsądniej, twierdzą naukowcy.

Ponadto uczestnicy, którzy biegali w umiarkowanych ilościach, czuli się bardziej komfortowo.

Co ciekawe, nastawienie ludzi do biegania zależy od ich wagi i wieku. Starsi biegacze rzadziej cierpią na obsesję na punkcie biegania i związane z tym kontuzje. Najbardziej „uzależnione od bieganie”, a tym samym cierpiące z powodu obrażeń, były osoby w wieku 20-34 lat, a zwłaszcza kobiety w tej grupie wiekowej.

Zdjęcie: skeeze (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Szwęda 16.03.2020 18:29

    Najwłaściwsza i najmniej szkodliwa forma ruchu dla człowieka to chodzenie, albo bardziej sportowa jego wersja szybki marsz najlepiej z kijami.

  2. heretyk 16.03.2020 22:32

    @Szwęda nie nazywaj spacerowania z kijkami sportem, bo obok sportu to nawet nie stało.

  3. Szwęda 17.03.2020 17:48

    Nie spacerowanie z kijami, tylko marsz z kijami i musiałbyś zobaczyć jak się naprawdę to robi a nie myśleć tylko o staruszkach (młodych i starych) ćwiczących staw łokciowy za ich pomocą.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.