Białucha nauczyła się naśladować język delfinów

Opublikowano: 07.11.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 17

Białucha arktyczna zaskoczyła naukowców, bo po umieszczeniu w akwarium delfinów butlonosych nauczyła się ich pogwizdywań i klikania.

Białucha została przeniesiona do delfinarium Koktebel na Krymie w listopadzie 2013 r. Miała wtedy 4 lata.

Mimo początkowych trudności szybko zintegrowała się ze stadem delfinów, złożonym z dorosłego samca, 2 dorosłych samic i młodej samicy.

Jak donoszą Elena Panowa i Aleksandr Agafonow z Rosyjskiej Akademii Nauk, autorzy publikacji z pisma “Animal Cognition”, zwierzę zaczęło naśladować delfiny, a później zatraciło białuchową sygnaturę akustyczną.

“Dwa miesiące po umieszczeniu białuchy w nowym akwarium zauważyliśmy, że zaczęła naśladować gwizdy delfinów, a jeden z typów jej zawołań zanikł.”

Zespół zebrał 90 godzin nagrań. W pierwszych dniach po przybyciu samica wydawała dźwięki typowe dla swojego gatunku, 2 miesiące później “mówiła” już wyłącznie po delfiniemiu. Rosjanie podkreślają, że wydawała gwizdy sygnaturowe poszczególnych butlonosów, które niekiedy porównuje się do imion. Zarzuciła zaś emitowanie białuchowych zawołań, spełniających rolę meldowania/potwierdzania obecności. Po roku od przeprowadzki proporcja zawołań przypominających delfinie była taka sama jak po 2 miesiącach.

Analiza nagrań z okresu przed i po wprowadzeniu samicy białuchy pokazała jednak, że tylko ona regularnie naśladowała wokalizacje, a delfiny już nie. “Zidentyfikowaliśmy tylko jeden przypadek, kiedy delfiny generowały krótkie zawołania, które nie miały identycznych parametrów, a tylko przypominały wokalizacje białuchy”. Wg naukowców, można to wyjaśnić różnicami dot. warunków społecznych. Białucha była w mniejszości i to ona musiała się dostosować.

Choć białucha potrafi naśladować delfiny, nie wiadomo, czy rozumie ich język.

Autorstwo: Anna Błońska
Zdjęcie: 12019 (CC0)
Na podstawie: DailyMail.co.uk
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o