Białoruski sąd wydał wyrok śmierci

Opublikowano: 22.07.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 525

Mogilewski sąd okręgowy na Białorusi wydał wyrok śmierci na dwie osoby występujące w sprawie tzw. „czarnych agentów nieruchomości”, którzy według informacji śledztwa zabijali ludzi w celu kradzieży pieniędzy ze sprzedaży ich mieszkań – głosi komunikat na stronie Sądu Najwyższego Białorusi.

„Mogilewski sąd okręgowy wydał wyrok w sprawie tzw. „czarnych agentów nieruchomości” — czytamy w komunikacie.

Sąd wydał w sumie cztery wyroki w sprawie dotyczącej sześciu zabójstw. Dwie osoby zostały skazane na karę śmierci. „Za ogół popełnionych przestępstw…. skazuje się Gerszankowa Igora Pietrowicza na karę śmierci — rozstrzelanie wraz z konfiskatą całego mienia bez pozbawienia prawa zajmowania określonych stanowisk lub prowadzenia określonej działalności…. Skazuje się Bereżnowa Siemiona Dawidowicza na karę śmierci — rozstrzelanie wraz z konfiskatą całego mienia bez pozbawienia prawa zajmowania określonych stanowisk lub prowadzenia określonej działalności” — czytamy na stronie sądu.

Komunikat głosi, że skazani mieli „wspólnie opracowany, dokładnie przemyślany, niejednokrotnie i konsekwentnie realizowany plan zawładnięcia należącymi do obywateli środkami finansowymi prowadzący przez ich zabójstwo w celu ukrycia śladów przestępstwa”. Według informacji sądu zabójstwa były popełniane w latach 2009-2015. W marcu 2015 roku organy porządkowe przerwały działalność przestępczą oskarżonych.

Kolejna osoba figurująca w sprawie Tatiana Gerszankowa została skazana na 24 lata pozbawienia wolności wraz z konfiskatą całego mienia, pozbawieniem prawa prowadzenia działalności gospodarczej na okres pięciu lat, a także odbywaniem kary w postaci pozbawienia wolności w kolonii karnej o normalnym rygorze. Borysa Kolesnikowa sąd skazał na karę pozbawienia wolności w wymiarze 22 lat i jednego miesiąca w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

„Wyrok może być zaskarżony i oprotestowany poprzez wniesienie apelacji do kolegium sądowego do spraw karnych Sądu Najwyższego Białorusi przez Mogilewski Sąd Okręgowy w ciągu dziesięciu dni od dnia jego wydania” — czytamy w komunikacie.

Według informacji obrońców praw człowieka, w tym roku na Białorusi wykonano jedną karę śmierci, kolejne dwie osoby oczekują na jej wykonanie. Białoruś jest jedynym krajem w Europie, gdzie kara śmierci jest stosowana. W 1996 roku kwestia odwołania kary ostatecznej na Białorusi została wyniesiona na referendum. Za utrzymaniem kary śmierci zagłosowało prawie 80,5% obywateli, którzy wzięli udział w referendum. Obecność kary śmierci w białoruskim systemie sądownictwa jest główną przeszkodą w przywróceniu Białorusi statusu specjalnego gościa ZPRE.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. guchy 22.07.2017 15:56

  Brawo! Ciekawy jestem wyniku referendum w tej sprawie w Polsce. – gdyby się odbyło…
  Kara śmierci… – ile to by spraw załatwiło…

 2. manriusz 22.07.2017 18:29

  Jestem jak najbardziej za karaniem śmiercią za morderstwa i zabójstwa. Są rzeczy nieodwacalne za które powinna być adekwatna kara. Dom odbudujesz, pieniądze odrobisz ale życia nie zwrócisz. U nas powinno się przywrócić karę śmierci.

 3. maciek 23.07.2017 01:07

  Albo to jest dziki kraj. Przez rozstrzelanie karę śmierci wykonuje się w krajach cywilizowanych na wojskowych.

  Albo sądząc po zakresie przestępstw zagrożonych tą karą na Białorusi jest ona właśnie uchwalona dla ludzi w mundurach.

 4. belfanior 23.07.2017 08:05

  @maciek
  Wybierz sie,szczerze radze!
  Bedziesz mial okazje na wlasne oczy ten “dziki kraj”zobaczyc…

 5. maciek 23.07.2017 13:42

  @belfanior

  Nie wiem, nie oceniam. Wizy na Białoruś nie dostałem. Zwrotu za ubezpieczenie które musiałem wpłacić przed wejściem do ambasady nie dostałem. Jedyne moje doświadczenia z tym krajem to zamknięcie mnie na terenie ich ambasady i bardzo nie przyjemna rozmowa z blondynką.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.