Białoruski prezydent spotkał się z opozycją

Opublikowano: 11.10.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 859

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka miał spotkać się w sobotę z grupą opozycjonistów. Nie są znane szczegóły rozmów prowadzonych przez osoby przebywające w areszcie, wiadomo jednak, że trwały one przez blisko cztery godziny. Głównym tematem poruszanym w ich trakcie była reforma konstytucyjna zapowiedziana przed kilkoma tygodniami przez władze w Mińsku.

O podjęciu dialogu przez Łukaszenkę poinformowały białoruskie media państwowe. Do rozmów miało dojść w areszcie śledczym KGB, do którego zwiezieni zostali opozycjoniści przebywający w kilku różnych miejscach odosobnienia. Wśród przeciwników białoruskiego prezydenta dominowali członkowie tak zwanej Rady Koordynacyjnej, a także niedopuszczony do wyborów były prezes Gazprombanku, Wiktor Babaryka.

Anton Gaszynski, prawnik przebywającego w areszcie politologa Witalija Szkłarowa powiedział rosyjskiej opozycyjnej rozgłośni Echo Moskwy, że przeciwnicy urzędującego prezydenta nie wiedzieli o spotkaniu z nim. W sobotni poranek zostali oni przewiezieni w jedno miejsce, jednak do końca nie wiedzieli z kim się spotkają. Gaszynski jednocześnie pochwalił tę inicjatywę, uznając ją za sygnał o możliwym rozpoczęciu dialogu białoruskich władz z opozycją.

Sam Łukaszenka miał podczas spotkania poruszać przede wszystkim temat reformy konstytucyjnej, o której pierwszy raz mówił przed miesiącem. Zdaniem białoruskiego prezydenta na cały problem należy jednak spojrzeć dużo szerzej, zaś nowej ustawy zasadniczej „nie można pisać na ulicy”. Ponadto dialog miał obejmować tematykę gospodarczą, a trwał on przez blisko cztery i pół godziny.

Na podstawie: sb.by, echo.msk.ru
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
kozik
Użytkownik
kozik

Łukaszenka najwyraźniej prześledził historię Polski po rozmowach tzw. “opozycji” w Magdalence i doszedł do wniosku, że wiele musi się zmienić, by wszystko pozostało po staremu.
Najlepiej by zrobił, jakby nagrał ewentualne propozycje korupcyjne, czy groźby(wobec niego) i potem to upublicznił.
Białoruś jest ostatnim bastionem niepodległym pod MFW/EBC. Jak długo? Pożyjemy-zobaczymy.