Białoruska lista katyńska odnaleziona!

Opublikowano: 21.06.2012 | Kategorie: Historia, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 279

Ukrywana przez 72 lata „białoruska lista katyńska” została wreszcie odnaleziona. Znajdują się na niej nazwiska 1996 Polaków zamordowanych w Mińsku przez NKWD.

Jak wynika z informacji portalu gazeta.pl, listę odnalazła prof. Natalia Lebiediewa, która uczestniczy w pracach Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych. Sensacyjnego odkrycia dokonała ona w Rosyjskim Wojskowym Archiwum Państwowym, gdzie przez lata znajdował się spis nazwisk Polaków przewożonych w 1940 r. do więzień NKWD w Mińsku.

Lista zawiera nazwiska 1996 Polaków, których do Mińska przewieziono z aresztów NKWD w Brześciu, Pińsku, Baranowiczach, Grodnie i Białymstoku.

Dokument został wypełniony odręcznie, jednym charakterem pisma. Zawiera tabele z imionami, nazwiskami oraz „otczestwem”. Znajdują się tam także informacje dotyczące tego kiedy, skąd oraz dokąd transportowano więźniów.

– Zaskoczynie wywołuje, że lista znalazła się w wojskowym archiwum rosyjskim, skoro to jednostki NKWD kierowały operacją. Jeśli jednak rzeczywiście wiadomość o odnalezieniu „białoruskiej liście katyńskiej” się potwierdzi – to jest to sensacyjne odkrycie ogromnej wagi, które pozwolili uściślić wiele faktów historycznych oraz ustalić dotąd nieznane losy wielu ludzi – mówi historyk Piotr Gontarczyk.

Opracowanie: pł
Na podstawie: gazeta.pl
Źródło: Niezależna.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Prometeusz
Użytkownik
Prometeusz

Dodam takze, ze NKWD nikogo nie ‘zamordowalo’. Wszyscy Ci nieszczesnicy popelnili samobojstwa, by nie dostac sie do nazistowskiej niewoli latem ’41; wielu zmarlo z chorob i wycienczenia (spowodowanych brakiem dostaw przez -> niemiecka inwazje) oraz od kul nacierajacych w pierwszym szeregu jednostek Gestapo.
Jak tak mozna szkalowac dobre imie ‘towarzyszy’ – caly Parlament Europejski i inne kominternowskie popluczyny pewnie az sie unosza z oburzenia…!

Pozdrawiam,
Prometeusz