Białorusini zarabiają więcej niż Polacy!

Opublikowano: 06.10.2020 | Kategorie: Gospodarka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2277

Niedawno dotarłem do statystyk zarobków w poszczególnych krajach podzielonych na poziomy. Niby nic wielkiego. Jak to się stało że zainteresowałem się tym tematem?

Po obejrzeniu jednego z programów „Musisz to wiedzieć” musiałem dowiedzieć się, ile osób w Chinach zalicza się do klasy średniej. Wg programu było to ponad 400 000 000. U typowego obywatela taka liczba wzbudza kompletny szok i niedowierzanie, bo przecież Chińczyk pracuje za miskę ryżu… Zaintrygowany zacząłem drążyć temat i okazało się że liczby podane w programie przez redaktora Macieja Maciaka są bardzo ostrożne. Przykładowo na stronie poświęconej statystykom (Statista.com) można znaleźć prognozy mówiące o 700 000 000 przedstawicielach klasy średniej.

Wracając jednak do tytułowego zagadnienia – Białorusini zarabiają więcej niż Polacy. Na te szokujące dane trafiłem przypadkowo, drążąc temat chińskiej klasy średniej. Na stronie Chinapower.csis.org znalazłem następujące dane. Nie są to statystyki zarobków, lecz wykres siły nabywczej pieniądza w odniesieniu do klas społecznych w danym kraju. „Udział całkowitej populacji każdego kraju został podzielony na pięć przedziałów dochodowych. Przedziały te są definiowane przez kwoty dziennych wydatków w dolarach wyrażone według parytetu siły nabywczej. Klasę średnią definiują osoby, które wydają od 10 do 50 dolarów dziennie”. Kolor czerwony to skrajna bieda, poniżej 2 USD dziennie.

Okazuje się, że w Polsce jest:

– 1,96% – klasy wyższej (zarobki ponad 50 USD dziennie, kolor zielony);

– 27,38% – wyższa klasa średnia (zarobki od 20 do 50 USD dziennie, kolor błękitny);

– 49,13% – klasa średnia (zarobki od 10 do 20 USD dziennie, kolor niebieski);

– 21,53% – niższa klasa średnia (zarobki od 2 do 10 dolarów dziennie, kolor pomarańczowy).

Natomiast zarobki na Białorusi wyglądają następująco:

– 1,81% – klasy wyższej (zarobki ponad 50 USD dziennie);

– 32,35% – wyższa klasa średnia (zarobki od 20 do 50 USD dziennie);

– 54,56% – klasa średnia (zarobki od 10 do 20 USD dziennie);

– 11,28% – niższa klasa średnia (zarobki od 2 do 10 dolarów dziennie).

Szok i niedowierzanie! Zachęcam do dalszej lektury i dokładniejsze zapoznanie się z danymi na owej stronie, rzadko się bowiem zdarza,że nudne dane statystyczne są przedstawione w tak atrakcyjny sposób.

Autorstwo: Stanlley
Na podstawie: Chinapower.csis.org
Źródło: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 22, średnia ocena: 4,27 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
elkopi
Użytkownik
elkopi

My mamy ponad 70% ludzi, którzy zarabiają poniżej 20 USD dziennie? Przecież to jest jakieś 2400 zł miesięcznie, mnożąc przez 31 dni. Jeszcze mniej mnożąc przez mniej. Przecież w Polsce to jest mniej niż minimum narodowe. Skąd są te dane???

lboo
Użytkownik
lboo

To jest jakoś przeliczone na siłę nabywczą.
“These bands are defined by dollar-per-day spending amounts expressed in purchasing power parity terms.”
Ale nie wiem jak to dokładnie przetłumaczyć.

kufel10
Użytkownik
kufel10

Chwila, w Polsce klasa wyższa to zarobki ponad 50 USD dziennie? Pracujemy powiedzmy po 20 dni w tygodniu (odliczamy urlopy i święta to będzie jeszcze mniej), czyli jak ktoś ma 3800 zł (netto czy brutto?) miesięcznie to jest klasa wyższa? :D Przecież to zwykły kredyciarz dopiero jest, on nawet aspiracji do średniej nie ma jeszcze ! Śmiem stwierdzić – CO TO ZA BZDURY !?

majkel
Użytkownik
majkel

Wprowadzanie ludzi w błąd, chyba że dane pochodzą z przed 40 lat. Ponad 21 % Polaków zarabia między 200 zł a 2000 zł miesięcznie ??? BZDURY

XXIRapax
Użytkownik
XXIRapax

Autor się mocno rąbnął. To nie są statystyki zarobków, tylko wykres siły nabywczej pieniądza w odniesieniu do klas społecznych w danym kraju .Odsyłam do strony źródłowej i tłumacza języka angielskiego ;)

Waldo
Użytkownik
Waldo

Że strony źródłowej “The middle-class is defined by persons spending between $10 and $50 per day.” czyli Klasę średnią definiują osoby, które wydają od 10 do 50 dolarów dziennie. Błąd w tłumaczeniu.

Admin WM
Administrator

Poprawiłem wpis dodając wyjaśnienie i tłumaczenie Stanleya.