Białoruś prosi Polskę o areszt i ekstradycję opozycyjnych blogerów

Opublikowano: 17.11.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2172

Prokuratura Generalna Białorusi zwróciła się do Ministerstwa Sprawiedliwości RP z wnioskiem o aresztowanie i ekstradycję założycieli kanału NEXTA w Telegramie Stepana Putilo i Romana Protasiewicza w celu pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej, poinformowała we wtorek służba prasowa ministerstwa.

„Na podstawie umowy między Republiką Białorusi a Rzeczpospolitą Polską o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych, pracowniczych i karnych z dnia 26 października 1994 roku Prokuratura Generalna Republiki Białorusi skierowała do Ministerstwa Sprawiedliwości RP wniosek o zatrzymanie i ekstradycję obywateli Republiki Białorusi Putilo Stepana Aleksandrowicza i Protasiewicza Romana Dmitriewicza w celu przeprowadzenia postępowania karnego” – czytamy w komunikacie na stronie internetowej resortu.

Prokuratura Generalna Białorusi zaznaczyła, że według dostępnych informacji Putilo i Protasiewicz znajdują się na terenie Polski w Warszawie. Jak wskazano w resorcie, wobec obu obywateli w ramach sprawy karnej na Białorusi zastosowano środek zapobiegawczy w postaci zatrzymania, zostali oni wpisani na listę osób poszukiwanych.

Założyciele kanału NEXTA w Telegramie, który ma swoją siedzibę w Polsce, Putilo i Protasiewicz zostali oskarżeni na Białorusi na podstawie artykułów o „organizowaniu masowych zamieszek” i „organizowaniu akcji grupowych rażąco naruszających porządek publiczny”. Ponadto wszczęto przeciwko nim sprawę karną w związku z popełnieniem „celowych działań mających na celu podżeganie do wrogości społecznej na gruncie przynależności zawodowej”.

NEXTA to popularny na Białorusi kanał w rosyjskim komunikatorze Telegram, znany z opozycyjnej działalności wobec białoruskich władz. Jego administratorzy aktywnie zajmują się informowaniem o wszystkim, co dotyczy protestów po wyborach prezydenckich i sami namawiają do nielegalnych działań. Założyciel NEXTA, Stepan Putilo widnieje w bazie danych rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych jako osoba poszukiwana. Administracja kanału opozycyjnego działa z Polski.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

22 komentarze

 1. Stanlley 17.11.2020 18:35

  o ile zakład że te perfidne marionetki zachodniego kapitału będą kryły przestępców?

 2. realista 17.11.2020 19:45

  jeżeli ludzie nie mają prawa protestować, to nie jest to ustrój demokratyczny….. …

 3. drakonos 17.11.2020 21:47

  Jest różnica prostestować ( pokojowo) , a wykrzykiwać hasła nawołujące do łamania prawa. Ci protestujący nie tylko łamią prawo ( w Białorusii jest zakaz zgromadzeń podobnie jak w Polsce), ale i biją policjantów ( rzucają w nich butelkami, kamieniami, podpalają budynki i obrażają).

  Dodatkowo manifestujący paraliżują drogi publiczne, firmy państwowe itd. Jeżeli chcą protestować to niech to robią tak by innym nie przeszkadzać. Przez nich ludzie stoją w korkach, a firmy nie mogą pracować.

 4. realista 17.11.2020 22:10

  no, najlepiej niech protestują zdalnie, co nie?
  grzecznie zachęcając do odejścia, prośbą i dobrym słowem….. …

 5. drakonos 17.11.2020 22:14

  Rozumiesz co to jest prawo? Czy nie wiesz co to jest prawo? Dociera do ciebie, że prawo zabrania manifestowania czy nie dociera? Manifestując łamiesz prawo.
  Może tak pod twoim oknem mieszkania będziemy drzeć ryja, palić śmieci przez 24 godziny, a w ciebie rzucać kamieniami bo przecież ( według twojej logiki) prawa nie trzeba przestrzegać?

 6. realista 17.11.2020 22:39

  a czy ty rozumiesz, że protest właśnie polega na niezgadzaniu się z prawem? 😀
  z wyczynami rządzących?

  nie rżnij głupa, bo mi się na mdłości zbiera…

  PS. właśnie uchwalili prawo, że cię zaszczepią jak będą chcieli. a ty co mówiłeś? że co? że ci wujek – lekarz wystawi fałszywe świadectwo szczepienia? i jak się to ma do przestrzegania prawa? a jak się wyda, pójdziecie z wójciem do pierdla, a ciebie mimo to zaszczepią przymusowo, to też powiesz “prawo trzeba przestrzegać”?
  względne to, prawda?
  więc twarz w kubeł, hipciu….. …

 7. drakonos 17.11.2020 22:44

  Łukaszenko nikomu nie zabrania sprzeciwiać się prawu o ile nie narusza to obowiązującego prawa. Ci manifestujący łamią prawo bo robią to niezgodnie z obowiązującym prawem więc ponoszą konsekwencje.

  Jest coś takiego jak wybory, gdzie ludzie wybierają sobie na kogo chca zagłosować. Skoro dla przykładu Polacy zagłosowali na Pis to ten Pis przez 4 lata sobie rządzi. Jak ci nie pasują szczepionki to wyjedź sobie na Białoruś, albo zagłosuj sobie za 4 lata na ugrupowanie, które będzie przeciwne szczepieniom. Taka jest idea demokracji.

  JAK NIE UMIECIE GŁOSOWAĆ TO PRETENSJE I ŻALLE TYLKO DO SIEBIE..

 8. realista 17.11.2020 23:21

  i to jest właśnie absurdalne, że RAZ NA 4 LATA możesz zagłosować na PRZEDSTAWICIELI, których NIC NIE ZOBOWIĄZUJE do wykonania “programów” wyborczych. farsa.
  to zupełnie nie ma sensu. jeśli bronisz takiego systemu, to jesteś zwyczajnym patyczakiem.
  ja nie chcę wyjeżdżać z MOJEGO kraju, ja chcę mieć wolność i realny wpływ na prawodawstwo, a nie udawaną demokrację…

 9. drakonos 18.11.2020 00:44

  Pis wygrał już drugi raz więc nie ma mowy o farsie. Widocznie ludziom te osoby odpowiadają skoro dali im mandat na kolejne 4 lata + drugi raz ten sam prezydent.

  No pewnie… Może co roku organizujmy wybory, albo co kilka miesięcy?

  To musisz zmienić ustrój, albo utworzyć sobie własne państwo jak chcesz mieć wolność. Demokracja to nie jest wolność jednostki tylko podporządkowanie się tyranii większości głosującej. Ale to już wiesz…

 10. realista 18.11.2020 00:58

  żartujesz? a niby czemu* ja się sprzeciwiam tutaj? (*celownik, nie “dlaczego”)
  dokładnie, organizujmy wybory co miesiąc nawet, nawet codziennie. jestem za. nazwijmy to… demokracją bezpośrednią może?…
  weź już nie błaznuj….. …

 11. drakonos 18.11.2020 01:04

  Nie rozumiesz na czym polegają wybory.
  Głosując na posła on ciebie reprezentuje w sejmie. Tak to wygląda na papierze. Wybierz sobie więc takiego posła, który cię będzie reprezentował.

  Absurdalny pomysł do kwadratu. Myślisz, że ludzie mają czas chodzić na wybory bo jakiemuś wariatowi nie podoba się Pis? Masz swoją szanse podczas wyborów co 4 lata. Nie wykorzystałeś ją to masz pecha.

  Gdyby wybory rozpisywać co kilka dni to nic by nie dało się ustalić. Dla przykładu ktoś redukuje wydatki ( bo państwo było mega zadłużone). Kto się zgodzi na utratę przywilejów? No raczej nikt z obywateli. Tylko wyborca nie ogarnia, że jak się nie zrobi cięć w budżecie to państwo padnie.

  Głupiemu, tępemu narodowi nie powierza się władzy. Tępemu narodowi odbiera się władzę.

 12. realista 18.11.2020 01:22

  cyt.:”Widać, że ty człowieku nierozumiesz na czym polegają wybory.”

  doskonale rozumiem, tylko się takiemu czemuś SPRZECIWIAM, człowieku!

  cyt.:”Głosując na posła on ciebie reprezentuje w sejmie. Tak to wygląda na papierze. Wybierz sobie więc takiego posła, który cię będzie reprezentował.”

  jaja sobie robisz? ani nie reprezentuje, ani nie ma sposobu by go zmusić, by reprezentował!

  cyt.:”Gdyby wybory rozpisywać co kilka dni to nic by nie dało się ustalić. Jesteś odrealniony.”

  wiem, że to nie byłoby łatwe, ale nie jest to niemożliwe. jest to technicznie wykonalne. wiele rzeczy wydawało się kiedyś ludziom nierealne, a jednak nie było. po prostu masz za mały rozumek, bo to ogarnąć.

  głosowanie na podstawie listy życzeń na ludzi, którzy potem robią co im każe partia, raz na 4 lata, mnie NIE SATYSFAKCJONUJE. jak ci to pasuje to patyk ci w oko, ja nie zamierzam tego żałosnego festiwalu obłudy popierać…

  cyt.:”Głupiemu, tępemu narodowi nie powierza się władzy. Tępemu narodowi odbiera się władzę.”

  powiedział człowiek na Wolnych Mediach :O…
  pozostawię to bez komentarza jednak….. …

 13. drakonos 18.11.2020 01:34

  Widzę, że przeszedłeś do obrażania. To chyba już taka tradycja w PL
  Ludzie by sobie życzyli autostrad, socjalu nic nie robienia, niskich podatków, wysokich zarobków itd.
  Zlikwidowaliby przemysł rolniczy, górniczy, krowy, kury i cała resztę w imię ratowania świata przed gwałtami i ociepleniem klimatu. Co tam, że dług państwa by rósł lawinowo^^ Co tam, że nie byłoby uzbrojenia itd.

  Powierzanie czegokolwiek ludziom to idiotyczny pomysł. Dobrym przykładem są tu Chiny. Ile te państwo osiągnęło dzięki braku demokracji.

  Najlepszy ustrój dla państwa to dyktatura. Jedna osoba decyduje o całym państwie. Można dzięki temu podejmować długofalowe działania, strategie.

  Głosowanie bezpośrednie by się sprawdziło, ale nie przy takim tępym narodzie, który nie zna się na ekonomii i nie byłby gotowy do wyrzeczeń.

 14. realista 18.11.2020 01:39

  cyt.:”Widzę, że przeszedłeś do obrażania. To chyba już taka tradycja w PL”

  JA???!!! a to kto napisał???:
  ”Głupiemu, tępemu narodowi nie powierza się władzy. Tępemu narodowi odbiera się władzę.”
  też ja???

  cyt.:”Powierzanie czegokolwiek ludziom to idiotyczny pomysł. Dobrym przykładem są tu Chiny. Ile te państwo osiągnęło dzięki braku demokracji.”

  kończę tę rozmowę.
  nie będę tracił czasu na poharatanych trolli.
  adios….. …

 15. drakonos 18.11.2020 01:42

  No to pa pa dzieciaczku skoro fakty nie przemawiają, że demokracja jest zła.
  Lewaczkowi by się nie spodobał rząd X i domagałby się rozpisywania wyborów co kilka dni, aż do zmęczenia zwolenników rządu X. Nikt normalny nie ma czasu na chodzenie na wybory i słuchanie wiadomości przez 24 godziny. Ale tego nie ogarnie osoba, która nie ma nic do roboty.

 16. realista 18.11.2020 01:56

  taka anegdotka – w Londyńskim „Times” w 1894 r. ostrzegano, że w połowie XX w. Londyn pokryje się trzymetrową warstwą końskiego łajna…
  to a propos twojego “rozpisywania wyborów co kilka dni”. wiem, że nie zrozumiesz, ale widać, że ty w ogóle niewiele rozumiesz….. …

 17. Fenix 18.11.2020 06:28

  @ drakonos
  “Głosowanie bezpośrednie by się sprawdziło, ale nie przy takim tępym narodzie, który nie zna się na ekonomii i nie byłby gotowy do wyrzeczeń “Należysz do Narodu ,o sobie sam tak myślisz ,i tak piszesz ?
  Ludzi władza , głosem ” JA” Narodu ! Władzę dzielimy ludzie , nie sprawujemy nad ludźmi.
  Ludzie rezygnujemy z wybieranych przedstawicieli ,i ich 4 letniej kadencji do sprawowania władzy nad ludźmi. Upominamy się o władzę ludzie, a uzurpatorów o zwrócenie władzy! Władza przynależy ludziom w życiu.

 18. Stanlley 18.11.2020 11:59

  W zapalczywości dyskusji pominęliście jeden malutki ale istotny szczegół.

  TE protesty są inspirowane i finansowane przez zachodni kapitał – któremu solą w oku taki kraj jak Białoruś – nie zadłużony po uszy, mający własną gospodarkę, kapitał tam nie wybiera polityków…

  Białoruś jest zarządzana perfekcyjnie – mimo 20 lat sankcji rozwijają się. Obecnie Białorusini zarabiają 30% więcej jak Polacy (źródło PEW Research). To też jest problem dla zachodniego kapitału.

 19. Wolfman 18.11.2020 12:00

  @drakonos. Czyja to wina że ludzie są kiepsko edukowani z prawa i polityki? Komu nie zależy by nie znali swoich przywilejów i był gnój. To przecież podstawy w takiej demokracji. Czemu w unii europejskiej nie ma wspólnego języka. to podstawa by scementować unię i dla dobra ludzi. Masz żal do ludzi że są tępi, bo nie mają czasu na taką edukację w późniejszym etapie życia, bo muszą zapierniczac na opasłe knury.

 20. drakonos 18.11.2020 20:31

  Fenix
  Ja nie należę do pospólstwa, robactwa bowiem jestem oświecony. Ja stoję ponad narodem mistrzu.
  Jakich sobie panów wybieracie tak wami rządzą. Nawet, gdyby wybory były co kilka miesięcy to dalej byście narzekali bo problemem nie jest tyle co system, a wy sami.

  Wolfman
  Ludzie są jak owieczki. Gdzie Pan karze tam pójdą. UE dąży do stworzenia super państwa z jednym językiem. Ma to zarówno swoje plusy jak i minusy. Jeden wspólny język to znaczne uproszczenie w komunikacji. Jeden naród to brak wojen.

  Zawsze mocniejsze narody przejmowały słabsze narody. Polska to już państwo upadłe podobnie jak litwa, łotwa, estonia i reszta więc się z tym pogódźcie.

 21. realista 18.11.2020 20:47

  cyt.:”Ja nie należę do pospólstwa, robactwa bowiem jestem oświecony”

  no dobra, to definitywnie udowadnia, że drakonos to zwyczajny troll.
  szkoda czasu na dalsze próby dyskusji.
  nawet mi ulżyło….. …

 22. drakonos 18.11.2020 21:12

  Co za dużo wnosząca do dyskusji informacja.
  Spodziewałem się wyższego poziomu przekazu opartego na tezach, argumentach.
  No, ale czego oczekiwać.
  Pa pa.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.