Biali mniejszością w coraz większej liczbie miast

Opublikowano: 20.04.2011 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 564

STANY ZJEDNOCZONE. Najnowsze amerykańskie badania opublikowane przez US Census Bureau wskazują, że biali stają się mniejszością w coraz większej ilości miast. Liczba miast, w których biali spychani są do roli mniejszości wzrasta nieustannie od 30 lat. W roku 1980 w zaledwie dziewięciu z 366 obszarów miejskich biali stanowili mniejszość, w roku 1990 miast takich było 10, w roku 2000 już 32, a w 2010 ich liczba osiągnęła 46.

Wśród tych miast znajdują się m.in. Nowy Jork, San Diego, Memphis czy Las Vegas. Specjalista w dziedzinie demografii, William Frey z Brookings Institution mówi, że powodów demograficznych zmian jest kilka. Wśród nich wymienia m.in. małodzietność białych rodzin, ich migracje poza obszary miejskie oraz masową imigrację latynoską i azjatycką. Najwyższy przyrost naturalny mają dziś Latynosi i to oni stają się najliczniejszą mniejszością w USA, wypierając czarnych. W ciągu ostatnich dziesięciu latynoska populacja zaliczyła wzrost o 42 procent osiągając liczbę 50,5 miliona, podczas gdy czarna populacja mieszkańców Stanów Zjednoczonych wzrosła 11 procent sięgając liczby 37,7 milionów.

Frey podkreśla również polityczne znaczenie zmian demograficznych zwracając uwagę, że dziś politycy, chcąc zdobyć poparcie, zmuszeni będą do częstszych ukłonów w stronę społeczności latynoskiej, która zastąpiła murzynów w roli największej mniejszości USA.

Źródło: Autonom


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. wjmm 20.04.2011 16:10

    A tak swoją drogą dlaczego Latynosów nie zaliczamy do białych?? Przecież mają białą skórę, czasem trochę ciemnawą…

  2. wjmm 20.04.2011 17:56

    Czarny z Indianinem, ale bzdury piszesz…
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Latynos
    A Murzyni są Afroamerykanami, ponieważ pochodzą z Afryki, ale narodowość mają amerykańską, mieszanie się nie mam tu nic do rzeczy. Tylko jest to niekonsekwentne, bo w takim razie zwykłych Amerykanów powinno się nazywać Euroamerykanami, a tytuł Amerykanie powinnien przypaść właśnie Indianom.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.