Białe żyrafy w kenijskim rezerwacie
W rezerwacie w Kenii pracownicy programu Hirola Conservation Program (program ochrony hirol okularowatych) po raz pierwszy nagrali na wideo białe żyrafy. Nagranie zostało opublikowane na kanale YouTube na początku sierpnia, jednak media zwróciły na nie uwagę dopiero teraz.
Na nagraniu widać samicę żyrafy z dzieckiem. Jak pisze „National Geografic”, te zwierzęta nie są albinosami, jak mogłoby się wydawać. W rzeczywistości cierpią na leucyzm – genetyczną chorobę, która nie pozwala komórkom skóry produkować pigment, ale pozwala innym organom, na przykład oczom, posiadać normalną ciemną barwę. W przypadku albinosów, całe ciało jest niezdolne do produkcji pigmentu, dlatego oczy albinosów mają najczęściej różowy kolor.
„National Geografic” odnotowuje, że leucyzm u zwierząt jest zjawiskiem rzadkim, ale nie wyjątkowym. W styczniu 2016 roku białe dziecko żyrafy zostało zarejestrowane w parku narodowym Tarangire w Tanzanii.
Cierpiące na leucyzm żyrafy nie mają problemów z wyżywaniem spowodowanych genetyką, jednak takie ubarwienie może ściągnąć na nie niepotrzebną uwagę, wskazano w materiale. Według danych Organizacji Ochrony Żyraf (Giraffe Conservation Foundation), ponad połowa tych zwierząt nie osiąga wieku dojrzałości płciowej, ponieważ pada ofiarą drapieżników.
Źródło: pl.SputnikNews.com