Bezrobocie na koniec roku wyniesie 10 procent?

Opublikowano: 27.04.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 876

Stopa bezrobocia w marcu, według danych GUS, nieoczekiwanie spadła z 5,5 do 5,4 proc., a liczba zarejestrowanych w urzędach pracy spadła z 919 do 909 tys. Ministerstwo Rozwoju ocenia jednak, że prawdziwy kryzys na rynku pracy dopiero się zaczyna.

Według minister Jadwigi Emilewicz, która gościła w katolickiej audycji porannej „Siódma 9”, liczba 909 tys. bezrobotnych odnotowana w marcu przez kilka kolejnych tygodni zdążyła się zdezaktualizować. W jej ocenie do końca kwietnia napływ bezrobotnych wyniósł ok. 30 tys. ludzi, a zwolnienia będą trwały.

„Liczba bezrobotnych na koniec roku może wzrosnąć do 1,5 mln osób, stopa bezrobocia nawet do 9-10 proc.” – powiedziała Emilewicz, zaznaczając, że to dane szacunkowe.

Minister wspomniała, że w zaistniałej sytuacji być może rząd będzie musiał rozważyć podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych. Dotąd, stwierdziła, nie było to konieczne. W przekonaniu polityczki Porozumienia trwały „złote lata dla pracowników”. Emilewicz przekonywała również, że w niektórych sektorach ten dobry okres trwa nadal – np. w budownictwie, gdzie w marcu, mimo epidemii, odnotowano wzrost.

To jednak wyjątki. Analizy dotyczące całego rynku pracy brzmią z punktu widzenia pracowników dużo gorzej. „Marcowe dane z sektora przedsiębiorstw zwiastują gwałtowny koniec wieloletniej hossy na krajowym rynku pracy i początek ostrej redukcji zatrudnienia oraz wygaszenia wzrostu wynagrodzeń w obliczu najgłębszego od okresu transformacji ustrojowej kryzysu gospodarczego” – pisze bez ogródek Piotr Piękoś, ekonomista Banku Pekao. W marcu większe firmy zwolniły 34 tys. pracowników, przestały przedłużać umowy na czas określony i zaprzestały rekrutacji. Równocześnie milion podmiotów (małych firm, osób prowadzących firmę jednoosobową oraz spółdzielni socjalnych) zgłosiło chęć skorzystania ze zwolnienia ze składek na ZUS, korzystając z zapisu w tzw. tarczy antykryzysowej.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Na podstawie: Bankier.pl
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
agama
Użytkownik

bezrobocie “spadło”, bo urzedy zamknięte…

lcoyote
Użytkownik
lcoyote

Bezrobocie w Polsce może dojść nawet do 20-30% i zaczną się rozruchy głodowe – sami zobaczycie.

adambiernacki
Użytkownik
adambiernacki

@lcoyote – gdybyśmy tyle czekali byłoby po nas