Bezrobocie na koniec roku wyniesie 10 procent?

Opublikowano: 27.04.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 476

Stopa bezrobocia w marcu, według danych GUS, nieoczekiwanie spadła z 5,5 do 5,4 proc., a liczba zarejestrowanych w urzędach pracy spadła z 919 do 909 tys. Ministerstwo Rozwoju ocenia jednak, że prawdziwy kryzys na rynku pracy dopiero się zaczyna.

Według minister Jadwigi Emilewicz, która gościła w katolickiej audycji porannej „Siódma 9”, liczba 909 tys. bezrobotnych odnotowana w marcu przez kilka kolejnych tygodni zdążyła się zdezaktualizować. W jej ocenie do końca kwietnia napływ bezrobotnych wyniósł ok. 30 tys. ludzi, a zwolnienia będą trwały.

„Liczba bezrobotnych na koniec roku może wzrosnąć do 1,5 mln osób, stopa bezrobocia nawet do 9-10 proc.” – powiedziała Emilewicz, zaznaczając, że to dane szacunkowe.

Minister wspomniała, że w zaistniałej sytuacji być może rząd będzie musiał rozważyć podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych. Dotąd, stwierdziła, nie było to konieczne. W przekonaniu polityczki Porozumienia trwały „złote lata dla pracowników”. Emilewicz przekonywała również, że w niektórych sektorach ten dobry okres trwa nadal – np. w budownictwie, gdzie w marcu, mimo epidemii, odnotowano wzrost.

To jednak wyjątki. Analizy dotyczące całego rynku pracy brzmią z punktu widzenia pracowników dużo gorzej. „Marcowe dane z sektora przedsiębiorstw zwiastują gwałtowny koniec wieloletniej hossy na krajowym rynku pracy i początek ostrej redukcji zatrudnienia oraz wygaszenia wzrostu wynagrodzeń w obliczu najgłębszego od okresu transformacji ustrojowej kryzysu gospodarczego” – pisze bez ogródek Piotr Piękoś, ekonomista Banku Pekao. W marcu większe firmy zwolniły 34 tys. pracowników, przestały przedłużać umowy na czas określony i zaprzestały rekrutacji. Równocześnie milion podmiotów (małych firm, osób prowadzących firmę jednoosobową oraz spółdzielni socjalnych) zgłosiło chęć skorzystania ze zwolnienia ze składek na ZUS, korzystając z zapisu w tzw. tarczy antykryzysowej.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Na podstawie: Bankier.pl
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. agama 27.04.2020 12:43

    bezrobocie “spadło”, bo urzedy zamknięte…

  2. lcoyote 27.04.2020 17:06

    Bezrobocie w Polsce może dojść nawet do 20-30% i zaczną się rozruchy głodowe – sami zobaczycie.

  3. adambiernacki 27.04.2020 21:10

    @lcoyote – gdybyśmy tyle czekali byłoby po nas

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.