Bezprecedensowe wydarzenie wulkaniczne

Opublikowano: 20.12.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3072

Naukowcy badający ostatnią aktywność hawajskiego wulkanu Kilauea doszli do wniosku, że jego tegoroczna erupcja nie może być klasyfikowana jako zwykłego wydarzenie wulkaniczne. Ich zdaniem to co się wydarzyło tego lata to coś zupełnie bezprecedensowego, co nie było wcześniej obserwowane.

Kilauea to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów świata. Z tego powodu należy też do najbardziej opomiarowanych żywiołów tego typu, a zarazem najlepiej poznanych. To właśnie dlatego naukowcy byli zaskoczeni charakterystyką tych wydarzeń.

Przede wszystkim zniszczenie kaldery powstałe na skutek erupcji, nie wydawało się zgodne z oczekiwaniami. Przede wszystkim szokujące było to, że osiągnęło gdzieniegdzie głębokość około 500 metrów.

Naukowcy z zaskoczeniem odkryli też, że wody gruntowe nie odgrywają znaczącej roli w eksplozjach, które miały miejsce podczas niszczenia kaldery. Ich zdaniem były spowodowane przez ciśnienie wynikające z każdej takiej deflacji terenu.

Kolejnym nieoczekiwanym odkryciem był fakt, że w tych częściach morza, gdzie nagle znalazła się duża ilość stopionej lawy, życie powróciło w ciągu zaledwie 100 dni. Okazało się, że bakterie żywiące się żelazem wykorzystują ten moment i osiadają w stygnących strumieniach lawy.

Teraz wulkan już ustąpił z ekspansją, ale badacze nadal badają jego otoczenie. Ponadto ich uwaga skupia się na kolejnym dużym wulkanie w tej okolicy – Mauna Loa. W przeszłości często zdarzały się takie przypadki, że gdy zamilkła Kilauea budził się ten hawajski wulkan.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.