Bezprecedensowe nagromadzenie rtęci w rowach Oceanu Spokojnego
Zespół naukowców odkrył rtęć w najgłębszych rowach Oceanu Spokojnego, jej poziom przekracza wartości kiedykolwiek zarejestrowane w odległych złożach morskich – są nawet wyższe niż na wielu obszarach bezpośrednio skażonych emisjami przemysłowymi.
Niedawno opublikowany artykuł naukowy w „Nature Publishing”, czasopiśmie raportów naukowych, wykazał, że w najgłębszych rowach Oceanu Spokojnego osadzają się bezprecedensowe ilości wysoce toksycznej rtęci.
Niniejsze badanie, w którym wzięli udział naukowcy z Danii, Kanady, Niemiec i Japonii, przedstawia pierwsze w historii bezpośrednie pomiary depozycji rtęci w jednym z najbardziej złożonych logistycznie dla pobrania próbek środowisk na Ziemi, sięgającym od ośmiu do dziesięciu kilometrów pod wodą.
Główny autor, profesor Hamed Sanei, dyrektor Laboratorium Litosferycznego Węgla Organicznego (LOC) na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu w Aarhus, stwierdził, że ilość rtęci znaleziona na tym obszarze przekracza wartości kiedykolwiek zarejestrowane w odległych złożach morskich – są nawet wyższe niż na wielu obszarach bezpośrednio zanieczyszczonych przez emisje przemysłowe.
„Zła wiadomość jest taka, że te wysokie poziomy rtęci mogą świadczyć o zbiorowym wzroście antropogenicznych emisji rtęci do naszych oceanów” – powiedział. „Ale dobra wiadomość jest taka, że rowy oceaniczne pełnią funkcję trwałego wysypiska śmieci, więc możemy spodziewać się, że rtęć, która tam trafia, będzie pochowana przez wiele milionów lat. Płyty tektoniczne przenoszą te osady w głąb górnego płaszcza Ziemi. Ale nawet jeśli rtęć jest usuwana z biosfery, pozostaje dość alarmujące, ile rtęci dostało się do rowów oceanicznych. Może to być wskaźnik ogólnego stanu naszych oceanów”.
Źródło: pl.SputnikNews.com