Bezgotówkowe społeczeństwo ma ocalić światową gospodarkę

Opublikowano: 18.03.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 6

Czy likwidacja gotówki mogłaby ura­tować światową gospodarkę? Za tym pytaniem kryje się propozycja przed­stawiona przez dwóch wpływowych ekonomistów w ostatnich miesiącach. Pierwszym z nich jest Kenneth S. Rogoff, którego książka “The Curse of Cash” (“Przekleństwo gotówki”) wywołała sporo hałasu w prasie finansowej.

Drugim jest Marvin Goodfriend, któ­ry podczas corocznego spotkania orga­nizowanego przez Rezerwę Federalną w amerykańskim kurorcie Jackson Hole nawoływał z zapałem do stoso­wania ujemnych stóp procentowych. Następstwem jego propozycji byłaby li­kwidacja papierowych pieniędzy, co jest także myślą przewodnią książki Rogoffa.

Rogoff uważa, że nadszedł czas, aby rządy poważnie rozważyły możliwość ustanowienia społeczeństwa bezgotów­kowego, i przytacza argumenty, które kryją się za frustracją wielu ludzi powo­dowaną przez ujemne cechy gotówki.

Gotówka zawsze generowała ryzyko w biznesie – jest czymś, co należy gro­madzić, chronić i przechowywać. Dla organów ścigania gotówka jest koszma­rem. Umożliwia wydatki na cele prze­stępcze i pranie pieniędzy, co byłoby znacznie trudniejsze w świecie, gdzie wszystkie transakcje byłyby śledzone.

Tłumaczenie: Nexus
Źródło oryginalne: Crikey.com.au
Źródło polskie: Wolna-Polska.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
beth
Użytkownik
beth

W mojej ocenie “Ci fantaści zupełnie zbzikowali” lub co gorsze publikują takie poglądy zupełnie świadomie , gdyż są swoistymi mackami N.W.O.

Otóż w ich mniemaniu jest lepszy skowronek na dachu niż wróbel w garści !

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Jeśli dla gospodarki koszmarem jest możliwość trzymania przez wolnych ludzi wynagrodzenia za swoją uczciwą pracę w sposób w miarę niezależny (tylko kruszec daje pełnię niezależności) od lichwiarzy i systemu, to w rzeczywistości koszmarem jest taki system. Wprowadzający go to przestępcy i terroryści. To stalinowcy naszych czasów.

cacor
Użytkownik
cacor

Wg wszystkich zwolenników obrotu bezgotówkowego, z owej gotówki korzystają tylko przestępcy.
A co ze zwykłymi zjadaczami chleba, którzy za przysłowiową “dychę” idą co drugi dzień do piekarni po chleb i bułki?
Czy oni również są przestępcami?

Z drugiej strony: im szybciej zostanie zlikwidowana gotówka, tym szybciej wrócimy do barteru – wtedy to nawet wpływu z VATu, akcyzy i innych podatków nie będzie.

Wszakże, chytry dwa razy traci.

MB
Użytkownik
MB

Do likwidacji to jest system rezerwy federalnej I jego odpowiedniki w innych krajach. Tzw. ekonomiści związani z FED już tyle razy jasno pokazali że służą tylko interesom swoich panòw, zupełnie wbrew korzyściom ogòłu, że sam fakt iż nie odsiadują wyrokòw, a system prywatnych bankòw centralnych nie należy do niechlubnej historii, świadczy o tym, że funkcjonujemy w chorych realiach.