Bez imigrantów z Polski – nie da rady!

Opublikowano: 06.04.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1259

Jak czytamy na łamach internetowego serwisu “Rzeczpospolita” bez pracowników z Polski u naszych zachodnich sąsiadów jest krucho z gospodarką! Niemcy mogą sobie nie poradzić bez pracy imigrantów.

„Bez Polaków nic nie działa” – to nie my, Polacy, wymyśliliśmy sobie taki tytuł! W taki sposób zatytułowano artykuł, który w czwartek ukazał się na łamach “Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Niemiecki dziennik przypomina, że na 33,4 mln pracowników w Niemczech aż 4,2 mln to cudzoziemcy. W tym gronie największy odsetek stanowią właśnie Polacy. Niemal pół milionach naszych rodaków (dokładnie 440 tysięcy) pracuje w Niemczech, a to nie wszystko, bo do tej liczby nie wliczono tych, którzy w Polsce mieszkają, ale do pracy dojeżdżają do Niemiec.

… i właśnie takich pracowników teraz najbardziej u naszych zachodnich sąsiadów potrzeba. Ze względu na zamknięte granice brakuje pracowników sezonowych, którzy mogliby zająć się zbieraniem dojrzewających szparagów. Niemieckie niemieckie MSW wydało decyzję o izolacji od państw sąsiednich, nie licząc Austrii i Holandii. Lokalne władze apelują o zmianę tej decyzji. Apeluje o to między innymi premier Brandenburgii Dietmar Woidke.

Co na to władze centralne? Widzą rozwiązanie w… uchodźcach. W Niemczech przebywa ich około 156 tys. i pozostają bezrobotni. Problem w tym, że nikt do ciężkiej pracy ich nie zmusi, a nawet gdyby się to udało, jest ich za mało. Do pracy sezonowej potrzeby aż 300 tysięcy par rąk do ciężkiej roboty!

Warto dodać, że nie idzie tylko o Polaków wykonując proste prace sezonowe. W niemieckich szpitalach zatrudniono tysiące naszych rodaków z medycznym wykształceniem. W związku lekarze z pandemią postanowili wrócić do Polski, a przynajmniej ich spora część.

„W Schwedt spośród 50 zatrudnionych tam polskich lekarzy i pielęgniarek połowa od kilku dni nie pracuje. Przedstawiciel tamtejszej kliniki mówił Deutsche Welle, że zamknięcie polskiej granicy można interpretować jako akt wrogi” – czytamy na łamach “Rzeczpospolitej”.

Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,50 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
ARTUR
Użytkownik
ARTUR

Mogą tylko narzekać bo wszystkie Leopardy są u nas .