Beton z konopi jest 7 razy mocniejszy od zwykłego

Opublikowano: 23.07.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 20

Hempcrete – to materiał, który rewolucjonizuje światowe budownictwo. Siedem razy bardziej wytrzymały od betonu, niepalny, a po wyburzeniu budynku można go użyć jako nawozu.

Hempcrete powstaje z konopi i wapna. Podczas uprawy konopi liczba zredukowanego CO2 jest większa niż ta wytworzona przy procesie obróbki wapna. Jest to szczególnie ważne biorąc pod uwagę, że np. w USA za 38% CO2 odpowiada właśnie przemysł budowlany.

Liczba zastosowań Hempcrete robi wrażenie. Sprawdza się między innymi jako materiał izolacyjny, budulec przy konstrukcji dachów, ścian oraz podłóg. Jest wodoodporny, niepalny, nie gnije, ale w razie potrzeby podlega 100% rozkładowi.

Mało tego, przy siedmiokrotnie większej wytrzymałości zachowuje połowę wagi zwykłego betonu. Nic tylko uprawiać i budować. Na szczęście w Europie ta technologia jest coraz bardziej popularna. W przypadku USA rodzaj konopi, z którego wytwarza się Hempcrete, jest nielegalny, a koszty sprowadzania są dość duże.

Największy wytwórca produktów z konopi w Wielkiej Brytanii ciągle szuka nowych osób, które chciałyby uprawiać te rośliny na potrzeby przemysłowe. Nie znaleźliśmy informacji jak wygląda sytuacja prawna i faktyczna w Polsce, ale jeżeli jeszcze nie produkuje się u nas tego materiału, to może warto o tym pomyśleć?

Na podstawie: Inhabitat.com
Źródło: DobreWiadomosci.net.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
janpol
Użytkownik

Dla mnie to oczywiście żadna sensacja. Od wieków stosuje się konopie i glinę jako materiał konstrukcyjny (i ta mieszanina jest w pełni ekologiczna – powyżej opisana niekoniecznie, choć na pewno bardziej ekologiczna od wielu materiałów budowlanych i izolacyjnych np. od “sławnego styropianu”). Hempcrete nie jest bardziej wytrzymały niż beton, to bzdura, ale może być stosowany w małych, jednokondygnacyjnych budynkach (np. przy użyciu “drukarki 3D”) i to bez dodatkowej izolacji termicznej, w większych musi być użyty szkielet z bardziej wytrzymałych materiałów. Co do ceny to oczywiście zależy od ceny konopi głównie a ta od polityki państwa. W prl – bis oczywiście za wysoka, ale konopie to prawie chwast i rośnie szybko (wiążąc duże ilości tego “wrednego CO2”) więc po zmianie polityki powinno być i tanio i ekologicznie.